REKLAMA
REKLAMA

Podkarpaccy „Terytorialsi” pamiętają o bohaterach (FOTO)

REGION / PODKARPACIE. Poświęcali życie w walce o wolną ojczyznę, dzisiaj „Terytorialsi” z Podkarpacia oddają cześć i pamięć poległym w czasie wojny i zmarłym po jej zakończeniu bohaterom niezłomnym.

Święto 1 listopada to czas zadumy i pamięci o bliskich osobach, których nie ma już wśród nas. Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3 PBOT) w tym roku nie zapalą zniczy jedynie na rodzinnych grobach, lecz uczczą także pamięć tych, którzy poświęcali swe życie w walce o wolną ojczyznę.

W idei Wojsk Obrony Terytorialnej głęboko zakorzenione są tradycje Armii Krajowej. Nie tak dawno,
w czerwcu 2017 r., nowo powstałe Wojska Obrony Terytorialnej przejęły tradycje Komendy Głównej AK. Sformalizowaniem współpracy od początku istnienia WOT pomiędzy Światowym Związkiem Żołnierzy AK a Dowództwem WOT było podpisanie porozumienia, którego treść mówi o wzajemnym wspieraniu się. Głównym celem „Terytorialsów” jest m.in. objęcie bezpośrednią pomocą weteranów i żołnierzy AK. Opieką żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej objęli również groby poległych w walce i zmarłych po wojnie żołnierzy AK.

Żołnierze 3 PBOT nie zapominają o tych, po których spuściznę dziedziczą i o ciężarze tradycji, który mają nieść na swych barkach. W przededniu „Dnia Wszystkich Świętych” żołnierze w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu, czyli w miejscach stacjonowania batalionów 3 PBOT spotkali się wraz z uczniami klas mundurowych oraz swoimi rodzinami, by wspólnie objąć opieką groby i pomniki żołnierzy AK oraz podziemia niepodległościowego z okresu po 1945 r. Na zakończenie wspólnie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Podkarpaccy Terytorialsi w ten sposób oddają hołd tym, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce. Żołnierze 3 PBOT zapewniają, że nie jest to jednorazowa inicjatywa. Opieka nad grobami zmarłych żołnierzy na stałe wpisze się w nasze działania. Ta piękna idea to nie tylko patriotyczny obowiązek, ale przede wszystkim chęć okazania szacunku oraz pragnienie, aby pamięć o zmarłych bohaterach tliła się w umysłach Polaków, jak te zapalone dzisiaj na ich grobach znicze.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Zdjęcia: Paulina Lęcznar

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Im. płk. Łukasza Cieplińskiego

31-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)