REKLAMA
REKLAMA

Podkarpaccy „Terytorialsi” pamiętają o bohaterach (FOTO)

REGION / PODKARPACIE. Poświęcali życie w walce o wolną ojczyznę, dzisiaj „Terytorialsi” z Podkarpacia oddają cześć i pamięć poległym w czasie wojny i zmarłym po jej zakończeniu bohaterom niezłomnym.

Święto 1 listopada to czas zadumy i pamięci o bliskich osobach, których nie ma już wśród nas. Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3 PBOT) w tym roku nie zapalą zniczy jedynie na rodzinnych grobach, lecz uczczą także pamięć tych, którzy poświęcali swe życie w walce o wolną ojczyznę.

W idei Wojsk Obrony Terytorialnej głęboko zakorzenione są tradycje Armii Krajowej. Nie tak dawno,
w czerwcu 2017 r., nowo powstałe Wojska Obrony Terytorialnej przejęły tradycje Komendy Głównej AK. Sformalizowaniem współpracy od początku istnienia WOT pomiędzy Światowym Związkiem Żołnierzy AK a Dowództwem WOT było podpisanie porozumienia, którego treść mówi o wzajemnym wspieraniu się. Głównym celem „Terytorialsów” jest m.in. objęcie bezpośrednią pomocą weteranów i żołnierzy AK. Opieką żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej objęli również groby poległych w walce i zmarłych po wojnie żołnierzy AK.

Żołnierze 3 PBOT nie zapominają o tych, po których spuściznę dziedziczą i o ciężarze tradycji, który mają nieść na swych barkach. W przededniu „Dnia Wszystkich Świętych” żołnierze w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu, czyli w miejscach stacjonowania batalionów 3 PBOT spotkali się wraz z uczniami klas mundurowych oraz swoimi rodzinami, by wspólnie objąć opieką groby i pomniki żołnierzy AK oraz podziemia niepodległościowego z okresu po 1945 r. Na zakończenie wspólnie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Podkarpaccy Terytorialsi w ten sposób oddają hołd tym, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce. Żołnierze 3 PBOT zapewniają, że nie jest to jednorazowa inicjatywa. Opieka nad grobami zmarłych żołnierzy na stałe wpisze się w nasze działania. Ta piękna idea to nie tylko patriotyczny obowiązek, ale przede wszystkim chęć okazania szacunku oraz pragnienie, aby pamięć o zmarłych bohaterach tliła się w umysłach Polaków, jak te zapalone dzisiaj na ich grobach znicze.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Zdjęcia: Paulina Lęcznar

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Im. płk. Łukasza Cieplińskiego

31-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)