REKLAMA
REKLAMA

Ponad dwa tysiące osób korzysta z programu pomocy żywnościowej. Na liście 19 artykułów spożywczych

SANOK / PODKARPACIE. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, realizowany jest w Sanoku regularnie od jego rozpoczęcia. Dystrybucją produktów, dla mieszkańców Sanoka oraz gminy wiejskiej Sanok, zajmuje się Zarząd Rejonowy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Sanoku.

Żywność jest wydawana na podstawie kart, o które z kolei można się ubiegać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Główne kryterium, jakie obowiązuje, to dochody. Obecnie nie mogą one przekraczać 1028 zł na jednego członka w rodzinie i 1268 zł w przypadku osoby samotnej.

Z aktualnego podprogramu na rok 2017 (czas realizacji: sierpień 2017 – czerwiec 2018) korzysta ponad 2100 osób. Dokładnie jest to 544 rodziny z Sanoka (1325 osób) oraz 289 rodzin z gminy Sanok (819 osób).

5

„Nie dostajemy za to pieniędzy. To wolontariat”

– Boli nas, gdy słyszymy od ludzi, że dostajemy za to pieniądze. Wszyscy pracujemy na zasadach wolontariatu – mówi Marta Łakos, prezes PKPS w Sanoku.

– W tym miejscu kierujemy podziękowania do burmistrza Sanoka, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku oraz firmy Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Alicja Rogowska za pokrywanie kosztów transportu z magazynu centralnego w Krośnie, do magazynu terenowego w Sanoku. Jednocześnie prosimy kolejne podmioty o wsparcie – apeluje szefowa sanockiego PKPS-u.

Działania sanockiego oddziału są zauważane w Krośnie.

– Sanocki PKPS to jedna z naszych prężniej działających jednostek. Pani prezes (Marta Łakos  – przyp. red.), wraz z innymi społecznikami wkłada dużo pracy organizując i nadzorując realizację tego programu – podkreśla Leszek Zajdel, sekretarz Zarządu Okręgowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Krośnie.

Produkty bardzo dobrej jakości

W aktualnie realizowanym programie znalazło się w sumie 19 pozycji. Od sierpnia do czerwca do ludzi trafiło lub trafi: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki maślane, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidło śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, cukier biały, olej rzepakowy, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, buraczki wiórki, makaron kukurydziany bezglutenowy, kasza gryczana.

– Faktycznie, we wcześniejszych programach trafiały się produkty gorszej jakości. Patrząc jednak na skład tego co rozdajemy obecnie, mogę śmiało stwierdzić, że to asortyment o naprawdę bardzo dobrej jakości – zauważa Zajdel.

W tym roku, oprócz wymienionych produktów, niejako pilotażowo, do osób korzystających z programu trafią kabanosy oraz miód.

4

Każda puszka jest zaksięgowana

Panie z sanockiego PKPS-u często spotykają się z opiniami, że wydają żywność według własnego „widzimisię”. A to kompletny absurd. O czym zapewnia szef krośnieńskiego oddziału.

– Sanok otrzymuje comiesięcznie produktów dla około 2 tysięcy osób. Liczba ta nie jest stała. Może się więc zdarzyć, że w danej partii zabraknie jakiegoś artykułu. Wszystko jest jednak ewidencjonowane i rozliczane. Jeżeli zabraknie czegoś na przykład w styczniu, to będzie to wyrównane w lutym – wyjaśnia Leszek Zajdel.

mp

23-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)