REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Trwa coroczna kwalifikacja wojskowa. Przed komisją stanie blisko 800 osób, cały czas rośnie liczba kobiet

SANOK / PODKARPACIE. W Sanoku trwa coroczna kwalifikacja wojskowa. Przed Powiatową Komisją Lekarską stanie 792 osoby. – Kwalifikacja wojskowa to cykliczne zadanie realizowane w okresie II i III kwartału każdego roku i nie ma nic wspólnego z powołaniem do wojska – mówi mjr Piotr Lasek, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku.

Powiatowa Komisja Lekarska w Sanoku urzęduje w budynku byłego Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Jagiellońskiej 22. Swoim zasięgiem obejmuje powiat sanocki.

Prace w ramach kwalifikacji wojskowej rozpoczęły się 16 lutego i potrwają do 22 marca 2018 roku, obejmując 792 osoby, w tym 26 kobiet. Takie dane ujęto w planie zatwierdzonym przez wojewodę podkarpackiego końcem minionego roku.

Liczba kobiet, które zgłaszają się do nas, aby stanąć przed komisją lekarską, cały czas wzrasta. Związane jest to z uruchomieniem nowego projektu Legii Akademickiej – zaznacza mjr Lasek.

Jak dodaje, kwalifikacja wojskowa to cykliczne zadanie realizowane w okresie II i III kwartału każdego roku i nie ma nic wspólnego z powołaniem do wojska.

– Każdy zgłaszający się do kwalifikacji wojskowej zostaje przeniesiony do rezerwy, uzyskując status osoby z uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej bez jej odbycia. Ewentualne powołanie może nastąpić tylko i wyłącznie w trybie ochotniczym na wniosek zainteresowanego – wyjaśnia szef wydziału rekrutacji.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 r. oraz tych urodzonych w latach 1994-1998 , którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto przed komisją staną osoby urodzone w latach 1997-1998, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, a także te, które zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Należy dodać, że przed komisja staną także kobiety, a z roku na rok jest ich coraz więcej. I tak będą to panie urodzone w latach 1994-1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą edukację w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Ponadto będą to osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, a nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Clipboard01

01-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)