REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Trwa coroczna kwalifikacja wojskowa. Przed komisją stanie blisko 800 osób, cały czas rośnie liczba kobiet

SANOK / PODKARPACIE. W Sanoku trwa coroczna kwalifikacja wojskowa. Przed Powiatową Komisją Lekarską stanie 792 osoby. – Kwalifikacja wojskowa to cykliczne zadanie realizowane w okresie II i III kwartału każdego roku i nie ma nic wspólnego z powołaniem do wojska – mówi mjr Piotr Lasek, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku.

Powiatowa Komisja Lekarska w Sanoku urzęduje w budynku byłego Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Jagiellońskiej 22. Swoim zasięgiem obejmuje powiat sanocki.

Prace w ramach kwalifikacji wojskowej rozpoczęły się 16 lutego i potrwają do 22 marca 2018 roku, obejmując 792 osoby, w tym 26 kobiet. Takie dane ujęto w planie zatwierdzonym przez wojewodę podkarpackiego końcem minionego roku.

Liczba kobiet, które zgłaszają się do nas, aby stanąć przed komisją lekarską, cały czas wzrasta. Związane jest to z uruchomieniem nowego projektu Legii Akademickiej – zaznacza mjr Lasek.

Jak dodaje, kwalifikacja wojskowa to cykliczne zadanie realizowane w okresie II i III kwartału każdego roku i nie ma nic wspólnego z powołaniem do wojska.

– Każdy zgłaszający się do kwalifikacji wojskowej zostaje przeniesiony do rezerwy, uzyskując status osoby z uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej bez jej odbycia. Ewentualne powołanie może nastąpić tylko i wyłącznie w trybie ochotniczym na wniosek zainteresowanego – wyjaśnia szef wydziału rekrutacji.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 r. oraz tych urodzonych w latach 1994-1998 , którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto przed komisją staną osoby urodzone w latach 1997-1998, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, a także te, które zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Należy dodać, że przed komisja staną także kobiety, a z roku na rok jest ich coraz więcej. I tak będą to panie urodzone w latach 1994-1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą edukację w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Ponadto będą to osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, a nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Clipboard01

01-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)