REKLAMA
Życzenia P. Uruski

Słowacy dojadą do Portu Lotniczego w Jasionce nie koleją a autobusem

Słowacy dojadą do Portu Lotniczego w Jasionce nie koleją a autobusem

Wraz z inauguracją lotów Rzeszów – Nowy Jork ruszają regularne połączenia autobusowe ze Słowacji na lotnisko Jasionce. To zapowiadany w połowie lutego efekt współpracy samorządów województwa podkarpackiego i kraju preszowskiego.

Autobus rozpocznie kurs w Koszycach, następnie przez Preszow, Barwinek, Krosno i Rzeszów dotrze do lotniska w Jasionce, tak aby pasażerowie komfortowo zdążyli odprawić się na lot za ocean. Podobnie będzie z kursem powrotnym. Po wylądowaniu samolotu z Nowego Jorku i odebraniu bagaży, podróżujący ze Słowacji będą mogli wrócić do Preszowa i Koszyc. Komercyjnym przewoźnikiem będzie firma Trans-Europa z Rzeszowa. Z kursów powrotnych na Słowację będą mogli skorzystać także podróżni wracający samolotem z Tel Avivu.

Dziś w Preszowie odbyło się kolejne robocze spotkanie w tej sprawie. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim promocji lotów i działań informacyjnych. Stronę podkarpacką reprezentował Michał Tabisz prezes Portu Lotniczego w Jasionce, rzecznik prasowy UMWP Tomasz Leyko oraz Joanna Sitarz z Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP. O szczegółach mówiono na konferencji prasowej.

Już za 2 tygodnie ruszą regularne połączenia Rzeszów- Nowy Jork. Od pierwszego lotu zostanie uruchomiona regularna linia, która będzie dowozić pasażerów z sąsiadujących z Podkarpaciem słowackich regionów do lotniska w Jasionce. Dziś rozmawialiśmy o wspólnym zaangażowaniu w promocję tego połączenia. Zachęcamy naszych sąsiadów z kraju preszowskiego do korzystania z portu lotniczego w Jasionce, bo to dla nich najbliższe lotnisko oferujące bezpośrednie loty transkontynentalne. Liczymy, że informacja o nowym połączeniu dotrze również do Słowaków mieszkających w USA. Mamy sygnały że mieszkańcy z kraju preszowskiego są również zainteresowani nowym połączeniem do Tel Avivu – powiedział Michał Tabisz, prezes portu Lotniczego w Jasionce.

Połączenia między Podkarpaciem a Krajem Preszowskim wkrótce staną się faktem. Nie byłoby to możliwe gdyby nie bardzo dobra współpraca miedzy naszymi regionami. Dzisiaj, wspólnie planowaliśmy działania promocyjne wspomnianego połączenia autobusowego. Chcemy, żeby informacja o kursach do Jasionki dotarła do jak największej grupy Słowaków i Polaków. Docelowo liczymy, że tych kursów będzie więcej i będą nimi podróżować pasażerowie, którzy będą chcieli również zwiedzić nasze regiony, gdzie przecież atrakcji turystycznych nie brakuje – powiedział Jozef Cvoliga – Dyrektor Urzędu Kraju Preszowskiego.

Obie strony zadeklarowały również zaangażowanie w ten projekt organizacji turystycznych – Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej PROT i jej słowackiego odpowiednika KCOR. Przypomnijmy, że w połowie lutego Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Predseda Kraju Preszowskiego Milan Majerský podpisali porozumienie w tej sprawie.

Źródło: Monika Konopka Fot. Michał Mielniczuk Video Sebastian Kieszkowski Biuro prasowe UMWP

Tytuł pochodzi od redakcji

12-04-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

kogokolej2018-04-12 13:09:12
0 0
Panie Zuba, co się stało? Miał być pociąg, a się zesr...
Jolanta2018-04-12 16:26:41
0 0
Pan Zuba chce na stołek. Wiadomo przed wyborami obiecanki cacanki a PO wyborach mądry polak PO szkodzie wedle znanego przysłowia
prałat2018-04-13 09:49:51
0 0
Pan Ziuba to karierowicz, tylko mu nie pykło. Teraz będzie szukał innego punktu do wybicia się, hmmm może czepi się mostu w Mokrym i drogi do Czaszyna? Bardzo możliwe.
Obywatel2018-04-13 10:51:22
0 0
Widać że samorządowcom nie zależy na kolei.
pjoter2018-04-14 17:57:35
0 0
Pan Z. już znalazł "punkt zaczepienia" :-) Będzie robił restaurację w Klasztorze :-) Nie za swoje oczywiście :-)