REKLAMA
REKLAMA

Sproszkowane wkłady do katalizatorów samochodowych zamiast cementu (FOTO)

GRANICA / PODKARPACIE. Towar w postaci sproszkowanych wkładów katalizatorów samochodowych przemycany był w opakowaniach sugerujących zawartość cementu. Od początku roku funkcjonariusze KAS z Podkarpacia podczas kontroli na przejściach granicznych przechwycili blisko 600 kg i 11,5 tys. litrów odpadów.

W środę, 10 października br. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli pojazdów wjeżdżających do Polski przez polsko-ukraińskie przejście graniczne Medyka-Szeginie, skierowali do szczegółowej rewizji samochód typu bus na ukraińskich numerach rejestracyjnych.

W wyniku przeprowadzonej kontroli, funkcjonariusze wykryli w przestrzeni bagażowej pojazdu cztery około 40-kilogramowe worki z oznakowaniem sugerującym zawartość cementu. Po otwarciu worków, funkcjonariusze ustalili, że zamiast cementu w środku znajdują się sproszkowane wkłady katalizatorów samochodowych. Łączna waga wykrytego towaru wyniosła 162,4 kg.

Podejrzewając, że wykryty towar jest odpadem, funkcjonariusze KAS powiadomili Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie, który potwierdził ich przypuszczenia, uznając sproszkowane wkłady katalizatorów za odpad, klasyfikowany do „listy zielonej”, którego przemieszczanie podlega ogólnemu obowiązkowi informowania i pisemnego zgłoszenia.

W stosunku do sprawcy przemytu, 36-letniego obywatela Ukrainy, funkcjonariusze KAS wszczęli postępowanie karne skarbowe.

To kolejny w tym roku przypadek udaremnienia, przez funkcjonariuszy podkarpackiej KAS, przemytu odpadów w tej nietypowej, sproszkowanej postaci. Od początku 2018 r. funkcjonariusze KAS z Podkarpacia, podczas kontroli na przejściach granicznych, udaremnili przemyt blisko 600 kg i 11,5 tys. litrów odpadów. Większość przypadków odnotowana została na przejściu granicznym w Medyce. W kilkunastu przypadkach przemycany odpad stanowiły sproszkowane wkłady katalizatorów samochodowych.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że legalny przywóz odpadów wymaga od osoby przywożącej je przez granicę spełnienia określonych wymogów tj.: posiadania dokumentu zgłoszenia i przesyłania transgranicznego przemieszczania odpadów oraz decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zezwalającej na ich przywóz, lub wypełnienia dokumentu informowania, określonego w Rozporządzeniu (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.

 

źródło: KAS

12-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)