REKLAMA

„Terytorialsi” przygotowują się do ratowania ludzkiego życia (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W miniony weekend pierwsza grupa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ukończyła kurs ratowników wodnych. Tego typu szkolenia są praktycznym przygotowaniem do wspierania lokalnych społeczności, co jest wpisane w misję naszej formacji.

Przeprowadzony w dniach od 4 do 10 czerwca br., kurs ratowników wodnych był pierwszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym zorganizowanym przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Wzięło w nim udział 30 żołnierzy WOT, w tym 5 pełniących służbę w 3.PBOT.

Szczególnie teraz, w zbliżającym się okresie letnim, kiedy dochodzi do wielu utonięć, umiejętności ratowania tonących są szczególnie przydatne. Realizacja tego typu kursów ma na celu rozwijanie kompetencji żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, tak aby byli oni realnym wsparciem lokalnych społeczności.

Jak powiedział dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła, „Terytorialsi są częścią społeczności lokalnych, wykształcenie w nich zdolności ratowniczych uczyni nasze społeczności bezpieczniejszymi również w czasie pokoju.”

Kurs został przeprowadzony przez WOPR-Warszawa. Zajęcia praktyczne odbywały się na Zalewie Zegrzyńskim oraz w specjalistycznych warunkach na jednym z warszawskich basenów. Żołnierze szkolili się z pływania i technik ratownictwa wodnego, również w umundurowaniu. Szczególna uwagę skupiono na organizacji pracy ratownika oraz sprzęcie, który wykorzystuje przy udzielaniu pomocy.

Całość kursu trwała  68 godzin, a kwalifikacja obejmowała pływanie na dystansie 400 m. stylem dowolnym w czasie poniżej 8 minut oraz pływanie pod wodą na dystansie 25 m.

Żołnierze w ostatni dzień przystąpili do egzaminu uzyskując uprawnienia ratownika wodnego. Dzięki tym uprawnieniom mogą pracować zarobkowo na pływalniach, kąpieliskach, spływach kajakowych, koloniach, itp. pod warunkiem ukończenia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz uzyskania dodatkowych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie (np.: sternika motorowodnego, instruktora pływania, itp.).

Kolejna edycje tego typu kursu będzie organizowana przez naszą brygadę w ostatnim kwartale 2018 roku.

Foto: DWOT

por. Witold SURA
rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

źródło: materiały nadesłane

14-06-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Bzzzzdury2018-06-14 07:10:20
0 0
Od tego są strażacy , w następnym odcinku pokażecie ich jako miłośników zwierząt ,na koniach i z pałami szturmowymi .Do tłumienia tubylców ta formacja została stworzona.
Aniołki Antosia2018-06-14 07:39:25
0 0
Grom sie chowa... ;)
POsada 242018-06-14 08:36:20
0 0
Jestem za przywróceniem obowiązkowej ZASADNICZEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ !
Standardy Wybiórczej2018-06-14 09:12:34
0 0
Wojska ochotników ze SZWECJI w liczbie 20 000 zostały zmobilizowane i wysłane na największe od lat ćwiczenia wojskowe Wybiórcza: WSPANIAŁE, CUDOWNE, ŚWIETNE ROZWIĄZANIA, PRAWDZIWI PATRIOCI CHCĄCY BRONIĆ SWEGO KRAJU Polskie zgrupowania ochotnicze, ćwiczą, jeżdżą na poligony, będą wsparciem wojsk podstawowych w razie W. Wybiórcza: PO CO TO?! Marnotrawstwo, dziadostwo, bataliony Macierewicza, faszyści
pragmatyk2018-06-14 10:39:40
0 0
Złośliwe wpisy o WOT,świadczą o tępocie piszących,którzy o piątym rodzaju sił zbrojnych posiadają wiedzę,tzw.'paznokciową",albo z plotek..Lepiej nie ośmieszać się ,pisząc "bzdury",bez poznania idei tej formacji i programu szkolenia trzyletniego, bardzo bogatego,prowadzonego przez wybitnych specjalistów wojskowych i byłch żołnierzy -komandosów, sprawdzonych w Iraku i Awganistanie Śmieszą mnie ci krytykanci,bo chyba ich głupota wynika z zazdrości.
Te pragmatyk2018-06-14 10:56:35
0 0
Lepiej ptakiem mieszać ciasto, jak z kimś z WOTu wyjść na miasto!
do \"te pragmatyk\"2018-06-14 14:35:55
0 0
Idź się pokłoń swoim niemieckim panom. Tylko pamiętaj tak bardzo bardzo nisko. Najlepiej jak muśniesz czołem o koniuszek wypastowanego niemieckiego buta. Wtedy twój pan widząc umorusane czarną pastą czoło będzie naprawdę zadowolony !
Bzzdury2018-06-14 19:59:45
0 0
No właśnie , potwierdzasz to co napisałem wyżej .Szkolonych przez najemników usraelskiego interesu ,bo co oni robili w Afganistanie ? ojczyzny bronili???,Wiesz jak lustro wygląda ? idź do przedpokoju i stań przed nim ,co zobaczysz ? a teraz weź to lustro ze sobą do Afganistanu.
Bieszczad2018-06-14 20:21:02
0 0
I bardzo dobrze. Na naszych oczach rodzi się formacja, która zmienia w ogóle mentalność społeczeństwa jeśli chodzi o obronność, nie wspominając o zmianie sytuacji taktycznej w większości powiatów kraju. Jestem dumny, że nasze województwo ma już ponad 4 tys Żołnierzy WOT. to najlepszy wynik w kraju do tej pory. Mam nadzieję, że to nie jest nasze ostatnie słowo, co Panowie?