REKLAMA

TŁUSTY CZWARTEK: Nawet ci na diecie dzisiaj jedzą pączki! Ponoć każdy przynosi szczęście (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Tłusty czwartek w tradycji chrześcijańskiej jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Zapusty rozpoczynają ostatni tydzień karnawału. Tradycyjnie w naszym menu goszczą wówczas pączki. Mimo różnych zdań na temat tego wspaniałego wypieku i jego wartości odżywczych, w ten jedyny dzień roku wszyscy przymykają oko i z rozkoszą zajadają złociste kule. W końcu każdy zjedzony pączek ma przynieść szczęście.

Jedno ze staropolskich przysłów mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Wśród przesądów można odnaleźć stwierdzenie, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka to w życiu nie będzie mu się wiodło.

Tłusty Czwartek to prawdziwe święto dla wszystkich łasuchów i kilkanaście pączków zjedzonych tego dnia to norma. Ci bardziej wstrzemięźliwi zadowalają się kilkoma sztukami. Wybieramy te z lukrem, z cukrem pudrem, z czekoladą, ajerkoniakiem, budyniem, toffi, marmoladą i tradycyjne: z dziką różą. Na naszym lokalnym rynku producentem m.in pączków jest Piekarnia Jadczyszyn. I właśnie ten zakład odwiedziliśmy w minionym roku w przed dzień Tłustego Czwartku.

A jaki jest Państwa rekord, jeżeli chodzi o zjedzone pączki w Tłusty Czwartek? Ile zamierzacie zjeść ich dzisiaj?

tc

Piekarnia Jadczyszyn na co dzień produkuje około 2 tysiące pączków. W Tłusty Czwartek 40 tysięcy

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA MATERIAŁU ZREALIZOWANEGO W TŁUSTY CZWARTEK W MINIONYM ROKU

08-02-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

NoBo2018-02-11 14:08:17
0 0
Mysle ze kazdy za swoje pieniadze kupuje co chce i komu a to ze demoralizuja to inna sprawa!