REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie sanockiej SP nr 9 włączyli się w Maraton Pisania Listów (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. 344 listy napisali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Sanoku włączając się tym samym w święto Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Maraton Pisania Listów to ogólnoświatowa akcja odbywająca się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Rozpoczęła się w Polce i szybko urosła do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisano ponad 300 000 listów, a w działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób (dane ze strony AI).

W ramach Maratonu Pisania Listów wysyłane są apele do władz oraz listy solidarności z osobami, których prawa są łamane. Im więcej listów zostanie napisanych, tym większa szansa, że uda się zmienić los danego bohatera lub bohaterki. W Polsce Maraton co roku odbywa się w setkach miejsc  – w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa. Mają także realny wpływ na zmianę losów człowieka, którego prawa są łamane.

Tegorocznymi bohaterkami Maratonu są obrończynie praw człowieka m.in. z Brazylii, Kirgistanu, Iranu, Maroka, Kenii, które z powodu swojej działalności są prześladowane, nękane, poddawane karom pozbawienia wolności, a nawet mordowane (bohaterka z Brazylii).

Sanockie szkoły – Szkoła Podstawowa nr 9 (dawne Gimnazjum nr 4) oraz Zespół Szkół nr 2 po raz kolejny odpowiedziały na apel Amnesty International – Napisz list, zmień życie!

SP 9 w ciągu trzech lat organizowania Maratonu wysłała ok. 900 listów, a ZS nr 2 angażujący się w te działania od czterech lat – ponad 1500 listów.

W tym roku napisaliśmy aż 344 listy. Uczniowie naszej szkoły swoją postawą wspaniale pokazują, iż w sytuacjach łamania praw człowieka samo oburzenie nie wystarczy. Niektórzy piszą po kilkanaście listów. Historia bohaterów Maratonu pozostaje na długo w ich pamięci, pytają, sprawdzają na stronie AI, jaki jest efekt działań. Niewyobrażalnym wręcz wydaje im się, że w niektórych krajach można zostać uwięzionym za obronę praw człowieka, proces trwa kilkanaście minut, a oskarżonym brak możliwości obrony. W tym roku szczególnie naszych uczniów poruszyła historia Marielle Franco z Brazylii oraz Gulzar Duszenowej z Kirgistanu, której życiową misją stało się to, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami godne życie i możliwość swobodnego poruszania się – mówią koordynatorki Maratonu w SP 9 w Sanoku Marzena Małek i Katarzyna Markuc.

Do niedawna młodzież Mechanika zastanawiała się: Czy napisanie listu może coś zmienić? Wydawało im się to abstrakcyjne zwłaszcza w czasach, kiedy pisanie listów (metodą tradycyjną) jest już dość zapomnianą sztuką wśród młodzieży. Wątpliwości rozwiały przeprowadzone akcje Maratonu Pisania Listów zorganizowane przy współpracy z AI. Dzisiaj już są pewni i wiedzą, że rzeczywiście – listy mają dużą siłę przebicia, zwłaszcza gdy są ich tysiące. Ale żeby ich było tyle, to trzeba zacząć od jednego. Pamiętajmy, iż Maraton porusza machinę międzynarodową – o więźniach pisze prasa na całym świecie, ich sprawami interesuje się ONZ. Nasi uczniowie mają świadomość, że swoim listem realnie wpływają na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Czynią dobro i świat doskonalszym – komentują koordynatorki akcji w Zespole Szkół nr 2 Agnieszka Sachajdak, Ewa Bień i Renata Finder.

Jak możemy przeczytać na stronie AI w tegorocznym Maratonie napisano ponad 300 000 listów.

Wkrótce z pewnością dotrą do nas dobre wiadomości na temat efektów akcji.

Sanockie szkoły i nasi uczniowie mają w tym swój udział.

źródło: materiały nadesłane

18-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)