REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku na praktyce zawodowej w Irlandii!

Po Litwie przyszła kolej na Irlandię! Uczniowie technikum Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku odbywają praktyki zawodowe w Irlandii dzięki funduszom unijnym pozyskanym w ramach programu Erasmus +.


Projekt złożony w ubiegłym roku w ramach akcji Mobilność Edukacyjna uzyskał akceptację w konkursie wniosków, dzięki czemu szkoła otrzymała kwotę ponad 84.000 euro. Kwota ta w całości przeznaczona jest na realizację projektu, w tym zajęcia przygotowawcze dla uczniów, zakwaterowanie, podróż, wyżywienie oraz praktyki zawodowe.

DSC04898_____WW

Projekt jest realizowany przy współpracy z irlandzką firmą Your International Training, która od 10 lat jest partnerem projektów mobilności dla szkół i uczelni. W projekcie bierze udział 42 uczniów technikum w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, fototechnik, technik budownictwa, technik geodeta oraz technik usług fryzjerskich. Przed wyjazdem uczniowie odbyli serię szkoleń przygotowujących do wyjazdu, w tym szkolenie językowe, kulturowe oraz ekonomiczne.

Pierwsza grupa – uczniowie w zawodach: fototechnik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych rozpoczęła swój dwutygodniowy staż 16 kwietnia. Grupa 20 uczniów pod opieką pana Witolda Wasyliszyna oraz pani Renaty Grześków udała się do Mallow, gdzie powitali ich przedstawiciele irlandzkiego partnera. Uczniowie podkreślają wspaniałą atmosferę w rodzinach goszczących, w firmach oraz niesamowite wrażenia z samej Irlandii – kraju o pięknym krajobrazie i ciekawej kuchni.

Praktykanci mieli możliwość nabyć nowe umiejętności zawodowe, poznać specyfikę pracy w innym kraju, udoskonalić swoja znajomość języka angielskiego, poznać kulturę Irlandii i nawiązać nowe kontakty. Fototechnicy doskonalili umiejętności związane między innymi z wykonywaniem zdjęć produktowych, portretowych, przygotowaniem planu zdjęciowego oraz obróbką fotografii w programie graficznym. Technicy żywienia i usług gastronomicznych poznawali tajniki lokalnej kuchni irlandzkiej, mieli także możliwość doskonalenia umiejętności zawodowych takich jak sporządzanie zakąsek zimnych i ciepłych, sałatek, napojów, dań głównych, a także tworzenie jadłospisów, doskonalenie technik podawania do stołu, obsługi klienta.

Oprócz pracy był też czas na odpoczynek i relaks. W weekend praktykanci mieli okazję zwiedzić najpiękniejsze miejsca w okolicy – w tym dwie urocze miejscowości: Kinsale oraz Killarney. W Killarney uczniowie ZS 5 mogli zobaczyć część Parku Narodowego z pierwotną bujną roślinnością, malowniczymi wodospadami i uroczymi alejkami. Następnego dnia zwiedzili fort Karola, spacerowali po klifie przy Old Head Signal Tower w okolicy miejscowości Kinsale i byli na plaży Oceanu Atlantyckiego rozkoszując się widokiem i piękną pogodą.

DSC04005_____WW

Dla spragnionych mocnych wrażeń odbyły się także warsztaty nauki tańca irlandzkiego. Taniec okazał się świetną formą zabawy, dostarczył wszystkim wiele radości i integracji z uczniami z jednej ze szczecińskich szkół (którzy również w tym czasie mieli praktyki w Mallow). W tańcu irlandzkim najważniejsza jest wyprostowana sylwetka i praca nóg. Początkowa trema szybko znikła i uczniowie doskonale się bawili.

Wszyscy wrócili do Polski szczęśliwi, bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia. Dla wielu z nich była to przygoda ich życia. Uczniowie podkreślają także jak wiele się nauczyli. Na dowód tego praktykanci otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyki zawodowej w Irlandii, zaś w niedługim czasie zostanie im wydany także dokument  Europass Mobilność (Europass Mobility), potwierdzający ich wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie zagranicznego stażu. Będzie to z pewnością mocny punkt w ich zawodowym CV.

W maju na praktyki do Irlandii wyjedzie druga grupa – uczniowie w zawodach technik budownictwa, technik geodeta oraz technik usług fryzjerskich. Mamy nadzieję, że wrócą równie szczęśliwi i zadowoleni.

Artykuł sponsorowany

11-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook