REKLAMA
REKLAMA

Ukraińcy pracowali nielegalnie przy modernizacji kolei. Pracodawcy grozi wysoka grzywna (ZDJĘCIE)

REGION / PODKARPACIE. Wspólne działania Funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG oraz Straży Ochrony Kolei doprowadziły do ujawnienia 8 cudzoziemców nielegalnie zatrudnionych w firmie modernizującej linię kolejową w Medyce.


Strażnicy graniczni z placówki w Medyce oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Przemyśla przeprowadzili w kwietniu br. wspólne działania w ramach akcji „INFRASTRUKTURA”. Czynności prowadzone były pod kątem legalności zatrudnienia cudzoziemców wykonujących prace przy modernizacji linii kolejowej.

Konsekwencją działań było wszczęcie kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Funkcjonariusze ustalili, że jedna z firm wykonujących prace remontowe oraz modernizacyjne linii kolejowej na trasie Przemyśl – Medyka, nielegalnie zatrudniała 8 obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy wykonywali prace związane z rozbiórką starych szyn i podkładów kolejowych nie posiadając stosownych zezwoleń na pracę.

Wykonujący nielegalnie pracę cudzoziemcy zostali zatrzymani i zobowiązani przez Straż Graniczną do opuszczenia Polski wraz z zakazem ponownego wjazdu na terytorium państw Schengen przez najbliższy rok.

Sankcje dotkną również polskiego pracodawcę zatrudniającego pracowników torowo-budowlanych. Za nielegalne powierzenie wykonywania im pracy, według Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, grozi mu grzywna od 1 000 zł do 30 000 zł. W tej sprawie zostanie skierowany wniosek o ukaranie pracodawcy do Sądu Rejonowego w Przemyślu.

Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców to jedno z ustawowych zadań Straży Granicznej. W pierwszych trzech miesiącach 2018 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego OSG przeprowadzili ponad 40 kontroli legalności zatrudnienia, podczas których skontrolowano ponad 550 osób. W wyniku kontroli funkcjonariusze ujawnili ponad 100 cudzoziemców, którzy nielegalnie wykonywali pracę lub prowadzili działalność gospodarczą.

14-135740źródło: BiOSG

26-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)