REKLAMA
REKLAMA

Ukraińcy pracowali nielegalnie przy modernizacji kolei. Pracodawcy grozi wysoka grzywna (ZDJĘCIE)

REGION / PODKARPACIE. Wspólne działania Funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG oraz Straży Ochrony Kolei doprowadziły do ujawnienia 8 cudzoziemców nielegalnie zatrudnionych w firmie modernizującej linię kolejową w Medyce.


Strażnicy graniczni z placówki w Medyce oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Przemyśla przeprowadzili w kwietniu br. wspólne działania w ramach akcji „INFRASTRUKTURA”. Czynności prowadzone były pod kątem legalności zatrudnienia cudzoziemców wykonujących prace przy modernizacji linii kolejowej.

Konsekwencją działań było wszczęcie kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Funkcjonariusze ustalili, że jedna z firm wykonujących prace remontowe oraz modernizacyjne linii kolejowej na trasie Przemyśl – Medyka, nielegalnie zatrudniała 8 obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy wykonywali prace związane z rozbiórką starych szyn i podkładów kolejowych nie posiadając stosownych zezwoleń na pracę.

Wykonujący nielegalnie pracę cudzoziemcy zostali zatrzymani i zobowiązani przez Straż Graniczną do opuszczenia Polski wraz z zakazem ponownego wjazdu na terytorium państw Schengen przez najbliższy rok.

Sankcje dotkną również polskiego pracodawcę zatrudniającego pracowników torowo-budowlanych. Za nielegalne powierzenie wykonywania im pracy, według Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, grozi mu grzywna od 1 000 zł do 30 000 zł. W tej sprawie zostanie skierowany wniosek o ukaranie pracodawcy do Sądu Rejonowego w Przemyślu.

Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców to jedno z ustawowych zadań Straży Granicznej. W pierwszych trzech miesiącach 2018 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego OSG przeprowadzili ponad 40 kontroli legalności zatrudnienia, podczas których skontrolowano ponad 550 osób. W wyniku kontroli funkcjonariusze ujawnili ponad 100 cudzoziemców, którzy nielegalnie wykonywali pracę lub prowadzili działalność gospodarczą.

14-135740źródło: BiOSG

26-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)