REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: W Krainie Wilka. Zmagania psich zaprzęgów (VIDEO, ZDJĘCIA)

AKTUALIZACJA: W Krainie Wilka. Zmagania psich zaprzęgów (VIDEO, ZDJĘCIA)

LUTOWISKA / POWIAT BIESZCZADZKI. Przez trzy dni Lutowiska gościły najlepszych maszerów z Polski, Czech i Słowacji. Zawodnicy rywalizowali w XII wyścigach psich zaprzęgów na średnich dystansach pod nazwą „W Krainie Wilka”. Zawody zaliczane są do punktacji mistrzostw Polski.


Rywalizacja została podzielona na cztery etapy w tym niezwykle widowiskowy i trudny etap nocny. W kategorii MU zwyciężył Grzegorz Burzyński, miejsce drugie wywalczył Łukasz Paczyński (Cze-NE-Ka) a na najniższym stopniu podium stanął Maciej Tomaszewski (Wataha).

W Kategorii MB najszybszy był Grzegorz Jękner (Tatry) miejsce drugie wywalczył Mariusz Krupa (Nome Rzeszów), a trzecie Tomasz Pająk (Cze-mi). W kategorii SKJ zwyciężył Peter Kolar z Czech.

Wyścigi rozgrywane w Lutowiskach są najstarszą tego typu rywalizacją w Polsce rozgrywaną na średnim dystansie. Tutaj też znajdują się jedne z najbardziej wymagających tras. Dlatego na starcie stają najlepsi z najlepszych.

Z roku na rok przybywa zawodników i kibiców tego sportu, a Lutowiska nazywane są polską Alaską. To właśnie na Alasce w miejscowości Nome w 1908 roku zorganizowano pierwsze oficjalne zawody. Rok wcześniej również w Nome założono pierwszy klub sportowy.

W Europie wyścigi psich zaprzęgów pojawiły się w II połowie XX wieku. Zdobyły popularność głównie w krajach skandynawskich i alpejskich. W Polsce pierwsze zawody zorganizowano w 1991 roku w Szczypiornie.

Organizatorem wyścigów „W Krainie Wilka” jest Klub Sportowy Psich Zaprzęgów Nome z Rzeszowa. Jego prezesem jest Mariusz Krupa. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem zawodów w Lutowiskach był tragicznie zmarły w styczniu Andrzej Ratymirski – założyciel i wieloletni prezes rzeszowskiego klubu.

MZ
Fot. Wojtek Zatwarnicki

20-02-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)