REKLAMA
REKLAMA

Zakaz wjazdu dla przemytników nawet do 5 lat

REGION / PODKARPACIE. Przyłapani na przemycie cudzoziemcy nie tylko tracą felerny towar, płacą mandaty, Straż Graniczna wydaje im dodatkowo decyzje o zobowiązaniu do powrotu i zakazie wjazdu na terytorium Państw Schengen.


Współpraca Straży Granicznej z Krajową Administracja Skarbową w zakresie realizacji przepisów Ustawy o cudzoziemcach przynosi konkretne rezultaty.

Cudzoziemcy przyłapani na przemycie m.in. wyrobów akcyzowych, muszą liczyc się z licznymi konsekwencjami. Stosowny mechanizm wszczynany jest w przypadku, kiedy osoba była już wcześniej notowana za wykroczenia karno – skarbowe, ale również kiedy ujawniany jest jednorazowy przemyt dużej ilości wyrobów akcyzowych. Krajowa Administracja Skarbowa, po przeprowadzeniu postępowania karno-skarbowego (m.in. zajęcie towaru oraz ukaranie np. w drodze mandatu karnego), kieruje do Straży Granicznej wniosek o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu oraz wpisanie jego danych do wykazu cudzoziemców których pobyt na terytorium państw Schengen jest niepożądany. W praktyce, skutkuje to odmową wjazdu cudzoziemca przez okres wyznaczony w decyzji.

W tego typu przypadkach, według przepisów ustawy o Cudzoziemcach z 12 grudnia 2013 r., dane cudzoziemca mogą być umieszczone w wykazie osób niepożądanych na okres od 6 miesięcy do 3 lat, w szczególnych sytuacjach nawet na okres 5 lat.

Tylko w styczniu i lutym 2018 roku Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej wydał ponad 80 decyzji w związku z naruszeniem przepisów karno-skarbowych  w 2017 roku było ich prawie 150).

14-131378

źródło: BiOSG

02-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)