REKLAMA
REKLAMA

Zakaz wjazdu dla przemytników nawet do 5 lat

REGION / PODKARPACIE. Przyłapani na przemycie cudzoziemcy nie tylko tracą felerny towar, płacą mandaty, Straż Graniczna wydaje im dodatkowo decyzje o zobowiązaniu do powrotu i zakazie wjazdu na terytorium Państw Schengen.


Współpraca Straży Granicznej z Krajową Administracja Skarbową w zakresie realizacji przepisów Ustawy o cudzoziemcach przynosi konkretne rezultaty.

Cudzoziemcy przyłapani na przemycie m.in. wyrobów akcyzowych, muszą liczyc się z licznymi konsekwencjami. Stosowny mechanizm wszczynany jest w przypadku, kiedy osoba była już wcześniej notowana za wykroczenia karno – skarbowe, ale również kiedy ujawniany jest jednorazowy przemyt dużej ilości wyrobów akcyzowych. Krajowa Administracja Skarbowa, po przeprowadzeniu postępowania karno-skarbowego (m.in. zajęcie towaru oraz ukaranie np. w drodze mandatu karnego), kieruje do Straży Granicznej wniosek o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu oraz wpisanie jego danych do wykazu cudzoziemców których pobyt na terytorium państw Schengen jest niepożądany. W praktyce, skutkuje to odmową wjazdu cudzoziemca przez okres wyznaczony w decyzji.

W tego typu przypadkach, według przepisów ustawy o Cudzoziemcach z 12 grudnia 2013 r., dane cudzoziemca mogą być umieszczone w wykazie osób niepożądanych na okres od 6 miesięcy do 3 lat, w szczególnych sytuacjach nawet na okres 5 lat.

Tylko w styczniu i lutym 2018 roku Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej wydał ponad 80 decyzji w związku z naruszeniem przepisów karno-skarbowych  w 2017 roku było ich prawie 150).

14-131378

źródło: BiOSG

02-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)