REKLAMA
REKLAMA

Zalane domy i komis samochodowy. Zniszczone drogi (ZDJĘCIA)

POWIAT KROŚNIEŃSKI / PODKARPACIE. W wyniku nadmiernych opadów deszczu, które przeszły na terenem powiatu krośnieńskiego 15 sierpnia 2018 r. w wielu miejscach doszło do wezbrań wody i zalewania dróg oraz posesji. Bardzo duża ilość opadów deszczu, w stosunkowo krótkim czasie spowodowała, iż nadmiar gromadzonej wody nie mieścił się w strumieniach, rowach i fosach. Cześć przepustów przy drogach i dojazdach była już zatkana lub została zatkana w wyniku naniesionych zanieczyszczeń.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło o godz. 10.16 z ul. Długiej w Iwoniczu, gdzie woda napływająca z wyższego poziomu nie mieściła w rowie i zagrażała budynkom mieszkalnym oraz gospodarczym. Ostatnie działania odnotowano w m. Żarnowiec, gdzie strażacy OSP usuwali odnogę drzewa zwaloną do koryta rzeki, częściowo tamującą przepływ wody.

Ogółem 15.08.2018 r. w odnotowaliśmy 39 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu, w których uczestniczyło 67 pojazdów i 400 strażaków (7/28 z KM PSP Krosno, 28/142 OSP w KSRG, 22/130 OSP). Wypompowywano wodę z 25 budynków mieszkalnych i 5 gospodarczych, 4 obiektów użyteczności publicznej, w tym Domu Ludowego w Lubatówce i budynku Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu. W 5 zdarzeniach prowadzono udrażnianie przepustów i zabezpieczanie dróg. Największe obciążenie prowadzonych działań miało miejsce w Iwoniczu, Lubatówce i Rogach – relacjonuje bryg. Mariusz Kozak, naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Krośnie.

Najwięcej, bo 18 interwencji odnotowano na terenie gminy Miejsce Piastowe oraz 16 na terenie gminy Iwonicz-Zdrój. W gm. Krościenko Wyżne i gm. Dukla odnotowano po 2 zdarzenia i w gm. Jedlicze 1 zdarzenie. Do najbardziej charakterystycznych należą następujące zdarzenia:

– w Rogach przy ul. Długiej udrażniano przepusty oraz rozkładano worki z piaskiem celem ochrony budynków,
– w Głowience przy ul. Nadbrzeżnej rozkładano worki z piaskiem celem ochrony budynków,
– w Iwoniczu wypompowywano wodę z zalanego autokomisu,
– w Iwoniczu prowadzono działania zapobiegające dostaniu się wody do obiektów produkcyjnych w hucie szkła,
– w Rogach wycięto drzewo, którego korzenie zostały podmyte i groziło przewróceniem.

bryg. Mariusz Kozak – naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Krośnie

źródło: materiały nadesłane

foto: OSP Lubatówka

16-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)