REKLAMA
REKLAMA

Zmagania drwali, żubrze dyktando i kiermasz bieszczadzkich twórców (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W sobotę 11 sierpnia w Lutowiskach odbył się XII Dzień Żubra – to cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody, organizowana wspólnie przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa wchodzące w skład LKP Lasy Bieszczadzkie.


Od świtu na strzelnicy myśliwskiej rozgrywano XI Bieszczadzki Turniej Strzelecki, Myśliwski Poker Strzelecki i zawody o tytuł Króla Dnia Żubra. Odbyły się też otwarte zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku. Ten blok imprez tradycyjnie zorganizowało Koło Łowieckie „Gawra” w Lutowiskach.

Z kolei zmagania bieszczadzkich drwali zaczęły się dzień wcześniej konkurencją ścinki drzew, którą przeprowadzono na powierzchni planowanych cięć w masywie Dwernika-Kamienia. Natomiast w sobotę na stadionie już przy udziale publiki drwale rywalizowali w okrzesywaniu, złożonej przerzynce kłód, przerzynce na dokładność i przygotowaniu pilarki do pracy. Tym razem wzięło w nich udział 18 drwali, którzy na co dzień pracują w nadleśnictwach Cisna, Baligród, Lutowiska i Stuposiany.

Najlepszym okazał się Ryszard Pietruś, drugi był Janusz Mazurek, zaś trzeci Adrian Stołycia. Zmagania obserwowało setki ludzi.

Zasadniczy cel zawodów to propagowanie bezpieczeństwa pracy drwali, dlatego też regulamin preferuje zasady BHP, a nagrody dla uczestników to przede wszystkim elementy wyposażenia drwala: odzież ochronna, pilarki, sprzęt pomocniczy – podkreśla patronująca wydarzeniu Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Jeszcze przed południem w „Chacie pod Florianem” miłośnicy przyrody mogli wysłuchać prelekcji prof. Kajetana Perzanowskiego, który opowiedział o ciekawych szczegółach z życia bieszczadzkich żubrów, z kolei Edward Marszałek przypomniał niezwykłą historię Pulpita – żubra wędrownika, który swego czasu zdobył wielką popularność. Tuż po niej odbyła się promocja książki „Żubry z krainy połonin” autorstwa obu wymienionych prelegentów.

Następnie odbyło się III „Żubrze dyktando”, w którym wzięło udział 38 osób, chcących sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Tekst pt. „Hasztag chaszcze” zawierający sporo szczegółów z życia żubrów na motywach historii Pulpita, napisała Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów. Główne trofeum, czyli „róg żubra”, przypadło Dorocie Kowal, drugie Katarzynie Rosłan, zaś trzecie miejsce zdobył Stanisław Zagrobelny. Przyznano też sześć wyróżnień. Wszyscy laureaci napisali bezbłędnie pod względem ortograficznym, stąd o kolejności decydowały niuanse interpunkcyjne.

Na obiektach sportowych gminy trwał też kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk czynne były m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie” i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Można było wziąć udział w VII już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. W konkursach przyrodniczo-edukacyjnych wzięło udział łącznie kilkaset osób.

Po części oficjalnej na scenie pojawiały się zespoły muzyczne: kapela „Beskid” ze Stakčina na Słowacji oraz kapela „Kmiecie” z Budziwoja.

W części oficjalnej wręczono statuetkę Bieszczadzkiego Żubra 2018 przyznaną przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznym laureatem został Lutek Pińczuk, słynny bieszczadnik, goprowiec, długoletni gospodarz schroniska na Połoninie Wetlińskiej.

Długo trwała dekoracja bieszczadzkich drwali, bowiem prócz nagród głównych ufundowanych przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany swoje nagrody ufundowali również sponsorzy: SAN-TECH BIESZCZADY autoryzowany dealer Husqvarny Zagórz, TECH-MOT autoryzowany dealer STIHLA, firma Makita, Cellfast Krosno, Zakład Obsługi Leśnictwa Tarnobrzeg, NAWIGATOR Krosno, Firma Usługowa PBA Sanok oraz PTB Huta w Odrzechowej.

Wieczorem odbyła się zabawa taneczna. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

 

 

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

14-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)