REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Nie będzie światłowodu w gminie Solina? Kontrowersje wokół inwestycji

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Trwają rozmowy władz gminy Solina oraz przedstawicieli firmy Voice Net, która na terenie samorządu ma realizować zadania związane z instalacją światłowodu w ramach unijnego projektu Polska Cyfrowa. Kością niezgody pozostają ceny, jakie należy uiścić za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych przy drogach gminnych. Według zestawienia, jakie przedstawia spółka, są one wiele razy wyższe niż w innych samorządach.

Jak podają przedstawiciele inwestora – firmy Voice Net S.A. – celem tej realizacji jest budowa największej na Podkarpaciu ogólnodostępnej sieci światłowodowej.

Jest to element Narodowego Planu Szerokopasmowego, który określa działania oraz środki dla realizacji celu jakim jest zapewnienie powszechnego szerokopasmowego dostępu do Internetu dla mieszkańców i placówek oświatowych na terenie Województwa Podkarpackiego podkreśla inwestor.

Firma Voice Net S.A. realizuje projekt budowy największej na Podkarpaciu, ogólnodostępnej sieci światłowodowej na terenie 108 podkarpackich gmin. Do tej pory inwestycja przebiega sprawnie i bez zakłóceń, jednak na trenie gminy Solina Spółka nosi się z zamiarem odstąpienia od realizacji budowy sieci światłowodowej o długości ok. 70 km. Zasięgiem sieci światłowodowej miały zostać objęte miejscowości: Bukowiec, Górzanka, Myczkowce, Myczków, Polańczyk, Rajskie, Rybne, Solina, Terka, Werlas, Wołkowyja – wyjaśnia Grzegorz Czernicki, koordynator ds. Rozwoju Sieci FO/FTTX z firmy Voice Net.

Jak precyzuje dalej, powód takich decyzji jest prosty. Według zestawień jakimi dysponuje spółka, opłaty na terenie gminy Solina za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych przy drogach gminnych, są tysiąckrotnie wyższe niż w innych gminach na Podkarpaciu.

Aby zobrazować sytuację, dla porównania w powiecie leskim, Ustrzykach Dolnych, Olszanicy, Tyrawie Wołoskiej, w Sanoku, stawka to 18,00 zł za 1 km. Nawet w najbogatszej gminie na Podkarpaciu – gminie Ostrów – to 20 zł za 1 km. Tymczasem w gminie Solina za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych przy drogach gminnych na odcinku 1 km trzeba zapłacić od 20 do 30 tys. złotych! – podkreśla.

Stawki te oraz sposób ich wyliczenia w gminie Solina są niezgodne z Uchwałą o drogach publicznych , rekomendacjami Ministerstwa Cyfryzacji, czy Marszałka Województwa Podkarpackiego.Taka postawa władz gminy zadziwia tym bardziej, że cały teren samorządu należy do słabo zurbanizowanych i wiadomo, że komercyjnie, bez dofinansowania, nikomu nie opłaci się budować na tym ternie sieci światłowodowych – argumentuje Grzegorz Czernicki. –Słaba infrastruktura telekomunikacyjna uniemożliwia również korzystanie z Internetu LTE. Jeżeli firma Voice Net SA nie wybuduje w ramach Unijnego Programu sieci światłowodowej na terenie Gminy Solina, to mieszkańcy gminy bezpowrotnie stracą możliwość korzystania z Internetu o prędkości nawet do 1000 Mb/s – kwituje.

Odnośnie budowy przez Firmę Voice Net S.A światłowodu na terenie gminy Solina informuję, że planowane jest spotkanie w Urzędzie Gminy Solina z przedstawicielami Zarządu Voice Net S.A, celem omówienia i wypracowania wspólnego stanowiska we wszystkich kwestiach problematycznych, dotyczących realizacji inwestycji. Podkreślam, że gmina Solina w pełni aprobuje i popiera realizację inwestycji, ale z zachowaniem należytej dbałości o interesy gminy i dobro jej mieszkańców – komentuje Adam Piątkowski, wójt gminy Solina.

Sieć światłowodowa zgodnie z planem ma objąć swoim zasięgiem wszystkie placówki oświatowe na terenie gminy Solin oraz większość gospodarstw domowych. Sieć ta pozwoli na bezpłatne korzystanie przez szkoły ze specjalnie dedykowanego przez Ministerstwo Edukacji Internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Warto podkreślić, że projektowana sieć ma charakter otwarty tzn. dostęp do niej będzie miał każdy operator chcący świadczyć usługi dla mieszkańców.

Do sprawy wrócimy.

25-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)