REKLAMA
REKLAMA

Cichy zabójca atakuje! Nie pozwól, żeby ktoś stracił życie (VIDEO)

Cichy zabójca atakuje! Nie pozwól, żeby ktoś stracił życie (VIDEO)

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku, podobnie jak w latach wcześniejszych, włączyła się i teraz do ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla pod nazwą „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Jej celem jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla, gdyż w okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Strażacy uczulają, aby nie bagatelizować tych zagrożeń. Podkreślają, że co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek tlenku dymu i tlenku węgla. Przypominamy również o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek tlenku dymu i tlenku węgla, m.in. wymieniając w nich baterie. Pamiętajmy również, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych – mówi mł. kpt. Anna Kozłowska, rzecznik prasowy sanockich strażaków.

Co ważne nie zasłaniajmy i nie przykrywajmy urządzeń grzewczych. Nie zaklejajmy i nie zasłaniajmy też kratek wentylacyjnych.

Nie bagatelizujmy objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrzmy pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnijmy porady lekarskiej – kwituje Anna Kozłowska.

video: archiwum esanok.pl

06-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)