REKLAMA
REKLAMA

DRAGON 2019: Żołnierze z sanockiego batalionu ćwiczyli na wschodniej granicy (FOTO)

PODKARPACIE. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP pk. DRAGON-19. Terytorialsi wykonywali wspólnie zadania z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz współdziałali z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej.

DRAGON-19 to największe tegoroczne przedsięwzięcie szkoleniowe Sił Zbrojnych RP i jedno z kluczowych ćwiczeń w tym roku na wschodniej flance NATO. Wśród 18 tys. ćwiczących wojsk operacyjnych z Polski i państw wchodzących w struktury Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Po raz pierwszy w ćwiczeniu brały udział pododdziały z sanockiego i niżańskiego batalionu lekkiej piechoty. W sumie z podkarpackiej brygady w ćwiczeniu brało udział ponad 250 żołnierzy.

W zasadniczej część manewrów, które odbywały się w dniach od 15 do 25 czerwca br. brali udział żołnierze z sanockiego i niżańskiego batalionu lekkiej piechoty. W czasie szkolenia żołnierze bieszczadzkiej kompanii współdziałali z funkcjonariuszami z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w miejscowości Krościenko. W zakresie ich działań było: prowadzenie obserwacji, patrolowanie oraz zabezpieczenie wschodniej części granicy państwa. Natomiast żołnierze z Niska zabezpieczali działania operacyjne 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w stałym rejonu odpowiedzialności niżańskiego batalionu. Ponadto w czasie ćwiczenia pododdział z niska realizował zadania taktyczno – ogniowe na strzelnicy garnizonowej w Nisku oraz na poligonie w Nowej Dębie. Żołnierze do realizacji zadań korzystali z broni osobistej i indywidualnego wyposażenia.

Tego typu szkolenie to super okazja do sprawdzenia się w praktycznym działaniu bojowym. Mogliśmy uczestniczyć w realnych zajęciach, na terenie, w którym przyjdzie nam kiedyś walczyć. Sekcja otrzymała rozkaz, który musieliśmy sami przeanalizować, zaplanować sposób działania, zorganizować wszystkie czynności operacyjne i logistyczne do przemieszczenia i wykonania zadania. Zdobyte doświadczenia w czasie ćwiczenia „DRAGON-19” z funkcjonariuszami SG to dodatkowa lekcja, której nie da się zrealizować w sali wykładowej – powiedzieli po ćwiczeniu żołnierze OT z sanockiego batalionu

Zadania jakie realizowali żołnierze WOT podczas ćwiczenia „DRAGON-19” są wypadkową terytorialnego charakteru formacji. Poszczególne kompanie lekkiej piechoty operowały w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) wspierając wojska operacyjne oraz jednostki z układu pozamilitarnego.


***

DRAGON jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Skala i założenia ćwiczenia są odpowiedzią na współczesne zagrożenia na arenie światowej.

Zdjęcia: DWOT

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
im. płk. Łukasza Cieplińskiego

30-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)