REKLAMA
REKLAMA

DRAGON 2019: Żołnierze z sanockiego batalionu ćwiczyli na wschodniej granicy (FOTO)

PODKARPACIE. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP pk. DRAGON-19. Terytorialsi wykonywali wspólnie zadania z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz współdziałali z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej.

DRAGON-19 to największe tegoroczne przedsięwzięcie szkoleniowe Sił Zbrojnych RP i jedno z kluczowych ćwiczeń w tym roku na wschodniej flance NATO. Wśród 18 tys. ćwiczących wojsk operacyjnych z Polski i państw wchodzących w struktury Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Po raz pierwszy w ćwiczeniu brały udział pododdziały z sanockiego i niżańskiego batalionu lekkiej piechoty. W sumie z podkarpackiej brygady w ćwiczeniu brało udział ponad 250 żołnierzy.

W zasadniczej część manewrów, które odbywały się w dniach od 15 do 25 czerwca br. brali udział żołnierze z sanockiego i niżańskiego batalionu lekkiej piechoty. W czasie szkolenia żołnierze bieszczadzkiej kompanii współdziałali z funkcjonariuszami z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w miejscowości Krościenko. W zakresie ich działań było: prowadzenie obserwacji, patrolowanie oraz zabezpieczenie wschodniej części granicy państwa. Natomiast żołnierze z Niska zabezpieczali działania operacyjne 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w stałym rejonu odpowiedzialności niżańskiego batalionu. Ponadto w czasie ćwiczenia pododdział z niska realizował zadania taktyczno – ogniowe na strzelnicy garnizonowej w Nisku oraz na poligonie w Nowej Dębie. Żołnierze do realizacji zadań korzystali z broni osobistej i indywidualnego wyposażenia.

Tego typu szkolenie to super okazja do sprawdzenia się w praktycznym działaniu bojowym. Mogliśmy uczestniczyć w realnych zajęciach, na terenie, w którym przyjdzie nam kiedyś walczyć. Sekcja otrzymała rozkaz, który musieliśmy sami przeanalizować, zaplanować sposób działania, zorganizować wszystkie czynności operacyjne i logistyczne do przemieszczenia i wykonania zadania. Zdobyte doświadczenia w czasie ćwiczenia „DRAGON-19” z funkcjonariuszami SG to dodatkowa lekcja, której nie da się zrealizować w sali wykładowej – powiedzieli po ćwiczeniu żołnierze OT z sanockiego batalionu

Zadania jakie realizowali żołnierze WOT podczas ćwiczenia „DRAGON-19” są wypadkową terytorialnego charakteru formacji. Poszczególne kompanie lekkiej piechoty operowały w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) wspierając wojska operacyjne oraz jednostki z układu pozamilitarnego.


***

DRAGON jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Skala i założenia ćwiczenia są odpowiedzią na współczesne zagrożenia na arenie światowej.

Zdjęcia: DWOT

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
im. płk. Łukasza Cieplińskiego

30-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)