REKLAMA
Praca Auto Serwis
REKLAMA

Fantastyczna passa sanockich akordeonistów! Muzycy w czołówkach międzynarodowych

SANOK / OSTRAWA. Trwa świetna passa sanockich akordeonistów. W dniach 11-12.04 uczestniczyli oni w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Ostrawie (Czechy).

Kacper Romańczyk zdobył w nim II nagrodę w najmłodszej kategorii, zaś w starszych wyróżnienia uzyskali Jakub Pyrcak – obaj uczniowie Grzegorza Bednarczyka oraz Filip Siwiecki z klasy Andrzeja Smolika.

W sobotę 13.04 nasi laureaci zagrali na Koncercie Galowym w ramach Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej „Sanok 2019”, a już 15.04 Filip wystąpił w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Słupcy zdobywając cenne wyróżnienie za 4 lokatę.

W tym samym dniu ogłoszone zostały wyniki Internet Music Competition w Belgradzie (Serbia) w kategorii akordeonu. I tu znów piękne wyniki sanockich akordeonistów – 4 złote medale! I miejsca zdobyli Kacper Romańczyk i Wiktoria Kocyłowska z klasy Grzegorza Bednarczyka oraz Filip Siwiecki (nauczyciel Andrzej Smolik) i duet Filip Siwiecki – Kacper Kosztyła z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku i Szkoły Muzycznej I st. w Dydni, prowadzony wspólnie przez przez Andrzeja Smolika i Grzegorza Bednarczyka. Ponadto II miejsca zdobyli wspomniani już Jakub Pyrcak oraz uczący się u Andrzeja Smolika Adam Fedak.

Konkurs internetowy w Belgradzie przeprowadza się na podstawie nadesłanych nagrań video z 2 utworami, które są oceniane przez międzynarodowe jury składające się z wybitnych akordeonistów z Rosji, Serbii, Polski, Wietnamu i Finlandii (Polskę kolejny raz reprezentował Andrzej Smolik w uznaniu wybitnych osiągnięć w tym konkursie w poprzednich latach, oczywiście bez prawa głosu na swoich wykonawców), którzy bez możliwości konsultacji z sobą, wystawiają punktację od 1 do 100 pkt, punktacja powyżej 90 pkt gwarantuje I miejsca.

W tym roku najlepszy uczestnik – absolwentka Akademii Muzycznej w Kopenhadze – otrzymał 95,75 pkt., zaś najlepsi sanoccy uczestnicy – Filip Siwiecki i duet Filip Siwiecki- Kacper Kosztyła uzyskali rewelacyjną ocenę po 94 pkt., tylko o 1.75 mniej od Internetowego Mistrza Świata. Warto nadmienić, że do tego tytułu kandydował również Duet Vladyslav Zhovklyi – Rafał Pałacki z Akademii Muzycznej w Krakowie i zespół z wychowankiem Sanockiej Szkoły uzyskał taką samą ocenę, jak mistrzyni i dopiero powtórne głosowanie rozstrzygnęło o tytule mistrzowskim; ale 2 lokata na ponad 100 uczestników konkursu z 12 krajów jest również pięknym osiągnięciem.

materiały nadesłane

23-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)