REKLAMA
REKLAMA

Fantastyczna passa sanockich akordeonistów! Muzycy w czołówkach międzynarodowych

SANOK / OSTRAWA. Trwa świetna passa sanockich akordeonistów. W dniach 11-12.04 uczestniczyli oni w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Ostrawie (Czechy).

Kacper Romańczyk zdobył w nim II nagrodę w najmłodszej kategorii, zaś w starszych wyróżnienia uzyskali Jakub Pyrcak – obaj uczniowie Grzegorza Bednarczyka oraz Filip Siwiecki z klasy Andrzeja Smolika.

W sobotę 13.04 nasi laureaci zagrali na Koncercie Galowym w ramach Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej „Sanok 2019”, a już 15.04 Filip wystąpił w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Słupcy zdobywając cenne wyróżnienie za 4 lokatę.

W tym samym dniu ogłoszone zostały wyniki Internet Music Competition w Belgradzie (Serbia) w kategorii akordeonu. I tu znów piękne wyniki sanockich akordeonistów – 4 złote medale! I miejsca zdobyli Kacper Romańczyk i Wiktoria Kocyłowska z klasy Grzegorza Bednarczyka oraz Filip Siwiecki (nauczyciel Andrzej Smolik) i duet Filip Siwiecki – Kacper Kosztyła z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku i Szkoły Muzycznej I st. w Dydni, prowadzony wspólnie przez przez Andrzeja Smolika i Grzegorza Bednarczyka. Ponadto II miejsca zdobyli wspomniani już Jakub Pyrcak oraz uczący się u Andrzeja Smolika Adam Fedak.

Konkurs internetowy w Belgradzie przeprowadza się na podstawie nadesłanych nagrań video z 2 utworami, które są oceniane przez międzynarodowe jury składające się z wybitnych akordeonistów z Rosji, Serbii, Polski, Wietnamu i Finlandii (Polskę kolejny raz reprezentował Andrzej Smolik w uznaniu wybitnych osiągnięć w tym konkursie w poprzednich latach, oczywiście bez prawa głosu na swoich wykonawców), którzy bez możliwości konsultacji z sobą, wystawiają punktację od 1 do 100 pkt, punktacja powyżej 90 pkt gwarantuje I miejsca.

W tym roku najlepszy uczestnik – absolwentka Akademii Muzycznej w Kopenhadze – otrzymał 95,75 pkt., zaś najlepsi sanoccy uczestnicy – Filip Siwiecki i duet Filip Siwiecki- Kacper Kosztyła uzyskali rewelacyjną ocenę po 94 pkt., tylko o 1.75 mniej od Internetowego Mistrza Świata. Warto nadmienić, że do tego tytułu kandydował również Duet Vladyslav Zhovklyi – Rafał Pałacki z Akademii Muzycznej w Krakowie i zespół z wychowankiem Sanockiej Szkoły uzyskał taką samą ocenę, jak mistrzyni i dopiero powtórne głosowanie rozstrzygnęło o tytule mistrzowskim; ale 2 lokata na ponad 100 uczestników konkursu z 12 krajów jest również pięknym osiągnięciem.

materiały nadesłane

23-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)