REKLAMA
REKLAMA

Gorączka zakupów. Jak nie paść ofiarą złodziei?

Przed nami przedświąteczny weekend handlowy i związana z nim gorączka zakupów. Podkarpaccy policjanci radzą, o czym należy pamiętać, żeby nie paść ofiarą złodziei. Pamiętajmy, że to od nas samych zależy przede wszystkim, czy nadchodzące święta będą spokojne i bezpieczne.

Niestety nie każdy do świąt przygotowuje się tak samo. Są osoby, które szukają tzw. „łatwego zarobku”, żerując na roztargnieniu i nieuwadze innych. Pamiętajmy, że w miejscach zatłoczonych, takich jak centra handlowe, sklepy, targi, dworce czy przystanki, częściej jesteśmy narażeni na kradzież. Kieszonkowcy wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie, co znacznie ułatwia im „pracę”. Gdy jesteśmy czymś zajęci, choćby płaceniem w kasie, oglądaniem towaru lub wsiadaniem do zatłoczonego autobusu, łatwiej nas okraść.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowca, zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy:

• Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki
• Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki
• Kobiety powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska lub trzymać torebkę z przodu, zamknięciem do siebie
• Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela
• Wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN
• Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu
• Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto by towarzyszył nam ktoś zaufany
• Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je
• Zachowajmy czujność, jeśli np. na przystanku autobusowym zauważymy grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Złodzieje często w ten sposób maskują moment kradzieży kieszonkowych.

W okresie przedświątecznym wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, szczególnie na dworcach czy w centrach handlowych, pojawi się więcej policjantów. Oprócz tych umundurowanych, nad bezpieczeństwem czuwać będą także funkcjonariusze nieumundurowani.

Pamiętajmy, że gdy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie pod numer 112.

KWP

18-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)