REKLAMA
REKLAMA

GRANICA: Odpady pod lupą funkcjonariuszy

Części samochodu ciężarowego oraz używany silnik motocyklowy zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w Medyce i Budomierzu. Towary stanowiące odpad zostały zatrzymane do dalszego postępowania.

Części samochodu ciężarowego zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce. Towar został zatrzymany podczas odprawy wywozowej z Ukrainy do Polski. Stan pojazdu przewożonego na lawecie wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy, co do tego, że może on stanowić odpad, co potwierdzili konsultując się z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Z kolei podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Budomierzu, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej udaremnili przewóz odpadu w postaci używanego silnika motocyklowego. Towar próbował przemycić do Polski w samochodzie osobowym 46- letni ob. Ukrainy.

Legalny przywóz odpadów wymaga od osoby przywożącej je przez granicę spełnienia określonych wymogów tj.: posiadania dokumentu zgłoszenia i przesyłania transgranicznego przemieszczania odpadów oraz decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zezwalającej na ich przywóz, lub wypełnienia dokumentu informowania.

Jednym z priorytetowych zadań realizowanych przez Krajową Administrację Skarbową jest ochrona środowiska przed zagrożeniami. Wykrywanie przemytu odpadów i innych niebezpiecznych substancji i materiałów jest istotnym aspektem działalności funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej w ramach KAS.

W 2018 r. podczas prowadzonych działań kontrolnych, funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu zatrzymali ponad 18 ton i 11,5 litra odpadów.

st. rachm. Edyta Chabowska
rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

10-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)