REKLAMA
REKLAMA

HOKEJ: Nie żyje były bramkarz STS Sanok

SANOK / BIAŁORUŚ. Smutna wiadomość nadeszła z Białorusi. W wieku 55 lat zmarł były bramkarz STS Sanok i BTH Bydgoszcz, olimpijczyk z Nagano Alaksandr Szumidub.

Były białoruski bramkarz, a ostatnio trener, kilka dni temu po treningu źle się poczuł i trafił do szpitala. W piątek zapadł w śpiączkę, a następnie zmarł.

Szumidub był reprezentantem Białorusi. W latach 1996-98 rozegrał w drużynie narodowej 12 meczów, w których wpuścił 28 goli. W Polsce pojawił się w 1993 roku i spędził jeden sezon w STS-ie Sanok, a następny w BTH Bydgoszcz. Z naszego kraju odszedł do Polimiru Nowopołock, z którym w 1997 roku sięgnął po mistrzostwo Białorusi. Zdobył także w barwach tej drużyny srebrny i brązowy medal. Był wychowankiem Dynama Mińsk. W sezonie 1990-91 wybrano go najlepszym białoruskim hokeistą. Jeszcze jako junior, z reprezentacją Związku Radzieckiego wywalczył Mistrzostwo Europy do lat 18 w 1982 roku.

Reprezentował Białoruś na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano, gdzie rozegrał 2 spotkania. Bronił w swojej drużynie narodowej na Mistrzostwach Świata grupy B w Katowicach i Sosnowcu w 1997 roku, które Białorusini zakończyli awansem do grupy A. Rok później pojechał na światowy czempionat elity jako bramkarz numer 3 i nie rozegrał żadnego meczu.

Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. Najpierw pracował z bramkarzami Polimiru i reprezentacji Białorusi do lat 18. Później taką samą funkcję pełnił w Dynamie Mińsk, a w rozgrywkach 2004-05 był jego pierwszym trenerem. Wtedy również pracował jako trener bramkarzy reprezentacji kraju. Od 2005 roku trenował bramkarzy HK Homel. Stworzył w tym mieście pierwszą na Białorusi szkołę bramkarską. W drużynie z Homla był również okresowo asystentem pierwszego szkoleniowca. Tak było m.in. w 2016 roku, gdy pomagał Andriejowi Sidorience, a zespół wywalczył brązowy medal w białoruskiej Extralidze. W roli członka sztabu szkoleniowego przyczynił się do jednego srebrnego i pięciu brązowych medali mistrzostw kraju dla Polimira Nowopołocka i HK Homel.

Kondolencje po śmierci Szumiduba złożyły władze Federacji Hokeja Białorusi. – To bardzo smutny dzień dla białoruskiego hokeja – powiedział prezes FHB Hienadź Sawiłau. – Nasza szkoła bramkarska straciła fachowca, który zrobił wiele dla jej rozwoju. Alaksandr należał do grupy bramkarzy, którzy przez lata pozwalali nam nie martwić się o obsadę tej pozycji w reprezentacji. Po zakończeniu kariery zawodnika stał się wspaniałym trenerem, bardzo skutecznie pracując z nową generacją bramkarzy z całego kraju. Składamy najszczersze kondolencje jego rodzinie i przyjaciołom, wyrażając wiarę, że jego praca nie pójdzie na marne.

Były bramkarz, a obecnie zastępca prezesa FHB oraz generalny dyrektor występującego w KHL Dynama Mińsk Źmicier Baskau dodał: – Opuścił nas wielki człowiek i wspaniały fachowiec. Pracowałem z nim i dało mi to wiele zarówno pod względem umiejętności bramkarskich, jak i rozwoju osobistego. Myślę, że wielu białoruskich bramkarzy może to o sobie powiedzieć. Dziś jest bardzo trudny dzień dla nas wszystkich. Składam kondolencje rodzinie i przyjaciołom Alaksandra. Niech spoczywa w pokoju.

 

źródło: hokej.net

15-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)