REKLAMA
REKLAMA

Jodły, buki i jawory. Pół tysiąca drzew rekomendowanych na pomniki przyrody

REGION / PODKARPACIE. Pół tysiąca drzew w minionym roku zgłosiły nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie do uznania za pomniki przyrody. Ustanowienie tej formy ochrony przyrody leży w gestii właściwych terenowo rad gmin.


Najwięcej, bo aż 113, zaproponowało Nadleśnictwo Leżajsk, natomiast leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany w związku z obchodzoną rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości zgłosili dokładnie 100 drzew. Są to jodły, buki i jawory, jak również jabłonie, wiązy, czereśnie ptasie, grusze i lipy. Większość z proponowanych pomników to drzewa będące żywymi świadkami historii naszego regionu.

Jako ciekawostkę można wymienić dąb o obwodzie 334 cm rosnący na terenie dawnej wsi Tworylne (Nadl. Lutowiska). Zapewne został kiedyś posadzony przez dawnych mieszkańców, bo naturalnie gatunek ten nie występuje tak głęboko w górach. Wielką osobliwością Tworylnego jest również głóg jednoszyjkowy o ciekawym pokroju i obwodzie pnia 120 cm. Wśród „nominowanych” jest także potężna lipa o obwodzie 420 cm rosnąca w miejscowości – nomen omen – Lipie, która „pamięta” dawną, zniszczoną po wojnie wieś. Bardzo ciekawym okazem jest też jodła „kandelabrowa” w Nadleśnictwie Stuposiany, rosnąca niegdyś na skraju lasu i pastwiska. Z jej złamanego przed laty pnia wyrosło siedem potężnych odnóg, przypominających ramiona wielkiego świecznika.

Wszystkie drzewa proponowane do uznania za pomniki mają oprócz znacznych rozmiarów, szczególną wartość przyrodniczą, kulturową i historyczną, zwłaszcza te, które rosnąc w miejscach nieistniejących wsi, stały się jedynymi żywymi świadkami tragicznych historii – podkreśla Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Wiele okazów ma już swoje imiona, inne będą miały nadawane w drodze konkursów. Z uwagi na obchodzoną w roku ubiegłym rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wśród proponowanych imion znalazły się akcenty patriotyczne, m.in. „Józef” upamiętniający Józefa Piłsudskiego, „Niepodległość”, „Roman” – Dmowski, „Wincenty” – Witos. To świetny sposób na promowanie ojczystej historii poprzez kontakt z przyrodą.

Do ubiegłego roku w lasach RDLP w Krośnie było ponad pół tysiąca pomników przyrody, w tym 439 pojedynczych drzew, 59 grup drzew, 4 aleje, 1 głaz narzutowy oraz 22 pomniki o charakterze geologicznym (skałki, jaskinie, źródła).

Jeśli poszczególne rady gmin uznają wnioski leśników, liczba pomnikowych obiektów w lasach znacznie przekroczy tysiąc. Uznanie za pomnik wiąże się z obowiązkami ze strony zarządcy, m.in. corocznego przeglądu i zabiegów dla zachowania dobrego stanu obiektu.

Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

30-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)