REKLAMA
REKLAMA

Mały ZUS dla małych firm. Zgłoszenia do 8 stycznia

Już od stycznia 2019 r. wchodzi w życie tzw. Mały ZUS. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy, którzy chcą w 2019 roku skorzystać z tego rozwiązania muszą to zgłosić do ZUS do 8 stycznia.

Rozwiązanie Mały ZUS to zmiana od dawana wyczekiwana przez małych przedsiębiorców. Dzięki niej już od nowego roku najmniejsze firmy będą mogły uiszczać niższe, adekwatne do osiąganych przychodów składki na ubezpieczenie społeczne, a nie – jak do tej pory – w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie.

Od wielu lat mikroprzedsiębiorcy zwracali uwagę na to, że wysokość obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie była skorelowana z ich możliwościami finansowymi. Stała podstawa wymiaru składek, niezależna od wysokości przychodów, była barierą w rozwoju małych firm oraz negatywnie wpływała na ich przeżywalność. To właśnie w momencie pojawienia się obowiązku opłacania pełnej wysokości składek ZUS, nawet 10 tys. przedsiębiorców rocznie decyduje się na zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej. Mały ZUS ma pomóc małym firmom nie tylko przeżyć, ale także się rozwinąć i wejść na wyższy poziom.

Mały ZUS, obok „ulgi na start” i preferencyjnej stawki ZUS przez pierwsze dwa lata działalności gospodarczej, to kolejny element wsparcia dla najmniejszych przedsiębiorców w obszarze zobowiązań związanych z ubezpieczeniem społecznym. Tym sposobem przedsiębiorcy będą mogli pewniej przejść przez trudne dla rozwoju firmy etapy – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Dla kogo Mały ZUS?
To rozwiązanie dla najmniejszych przedsiębiorców, których roczne przychody z prowadzonej działalności gospodarczej nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. jest to 63 tys. zł). Według szacunków MPiT z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców, co przyniesie im prawie 5,4 mld zł oszczędności na przestrzeni 10 lat.

Co więcej, należy spodziewać się , że liczba beneficjentów tego rozwiązania będzie wyższa, ponieważ, oprócz niemal 200 tys. uprawnionych, wiele osób zalegalizuje prowadzoną przez siebie działalność. Liczymy bowiem na to, że nowe przepisy przyczynią się również do ograniczenia szarej strefy.

Jak skorzystać z Małego ZUSu
Przedsiębiorcy chcący opłacać niższe składki od 2019 r., mają czas do 8 stycznia, na zawiadomienie ZUS-u o zmianie tytułu ubezpieczenia. Nowe kody ubezpieczeń (05 90, 05 92) zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Następnie należy poinformować ZUS o przychodzie z prowadzonej działalności gospodarczej za poprzedni rok oraz o najniższej podstawie wymiaru składek. Powyższe informacje należy zawrzeć w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS RCA) albo w deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA), jeżeli przedsiębiorca płaci składki wyłącznie za siebie.
W przypadku opłacania składek tylko za siebie, przedsiębiorca powinien jednorazowo złożyć deklarację za styczeń danego roku do 10. dnia następnego miesiąca. Następnie do końca roku nie musi składać deklaracji. Obowiązek złożenia kolejnej deklaracji będzie się aktualizował w lutym kolejnego roku. W przypadku opłacania składek również za pracowników, imienne raporty miesięczne należy składać do 15. dnia następnego miesiąca.

UWAGA! „Mały ZUS” pozwala na obniżenie podstawy wymiaru składek tylko w przypadku ubezpieczeń społecznych (tj. emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego). Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy płacić w pełnej wysokości.
ZUS będzie mógł weryfikować poprawność przekazanych danych i zobowiązać przedsiębiorcę do dostarczenia w ciągu 14 dni dokumentów potwierdzających wysokość rocznego przychodu za poprzedni rok kalendarzowy.

W przypadku niewywiązania się z powyższego obowiązku, ZUS ustali podstawę wymiaru składek w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Wyłączenia

Co ważne, zmiany nie będą dotyczyć przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Powyższe uniemożliwia bowiem ZUS-owi pozyskiwanie danych do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek. Z kolei wprowadzenie wymogu prowadzenia min. 60 dni działalności gospodarczej w roku poprzednim ma wyeliminować nadużycia w postaci celowego zakładania albo wznawiania działalności na koniec roku kalendarzowego. Natomiast zawieszenie działalności gospodarczej lub jej rozpoczęcie w trakcie trwania danego roku kalendarzowego będzie skutkowało proporcjonalnym zmniejszeniem rocznego limitu przychodów uprawniającego do skorzystania z wprowadzonej zmiany.

Zaś brak możliwości wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy ma zapobiec tzw. „wypychaniu” na samozatrudnienie. Z zaproponowanego rozwiązania zostały wyłączone również osoby korzystające z 24-miesięcznych preferencyjnych składek, ponieważ będzie ono dla nich zawsze mniej korzystne.

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

02-01-2019
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Znowu jestesmy robienie w konia przez PiS2018-12-29 12:29:37
0 0
mówią o wielkich zwolnieniach z ZUS ale wprowadzają wyłączenia :) Wybór miedzy PiS a PO to wybór miedzy dżumą i cholerą
Propaganda2018-12-29 16:29:11
0 0
Mowa o przychodzie a nie dochodzie ten kto prowadził jakikolwiek interes to wie że 5300zl przychodu w miesiącu a 63000 na rok to pikuś a utrzymać się handlując czym kolwiek do tej kwoty to nie ma sensu bo zostanie co najwyżej 300 zł po opłatach nie licząc księgowej, dobre dla kaletników szewców itp. Dajcie spokój z takimi zmianami. Ten kto ogarnięty to wie jak ominąć ZUS bo z tego na starość żyć się nie da.
sdgdsg2018-12-29 17:53:08
0 0
Dlaczego śmieci poszły do góry 0 40 procent może ktoś to wyjaśnić.
..2018-12-29 17:57:21
0 0
To chyba dla przysłowiowej babci klozetowej Przychód ok 5000 miesięcznie podzielić na dni robocze to ok 200 dziennie przychód a nie dochód. Pytam kogo robicie w balona z tym zus em?
..2018-12-29 17:59:25
0 0
Z tych 200 zostanie 80 na czysto to z czym do ludzi? To lepiej iść na 8 zmian do gumy
..2018-12-29 18:00:46
0 0
Tyle ze zrobią ludziom co są na etatach pranie mózgu jak ci biznesmeni mają super A maja ciężko
Za PO nie bylo zadnych ulg w porownaniu do PiS2018-12-30 08:57:06
0 0
PiS pomaga ludziom i firmom
..2018-12-30 13:25:22
0 0
Firma? W jaki sposób Czytaj to co wyżej napisałem
Amen2019-01-02 08:20:37
0 0
Termin taki krótki, żeby wszyscy nie zdążyli.
bisnesmenowi zawsze mało 2019-01-02 17:25:12
0 0
nikt tu nie mówi że ta kwota 63 tys zł nie będzie rosła na drugi rok wiele małych jedno osobowych firm ma taki dochód składam meble w końcu będę płacił mniej jest to ruch w dobrym kierunku którego nie było przez wiele lat za rządów złodziej typu po psl kod itp nie było mowy o tym pytanie do nowego burmistrza kiedy obniżki podatków bo jak na razie cwaniak daje popalić za śmieci już podnieś żeby ładować w ten hokej bez przyszłości