REKLAMA
REKLAMA

Masażysta i brukarze. Ukraińcy pracowali nielegalnie (FOTO)

GRANICA / PODKARPACIE. Strażnicy graniczni z Medyki kontrolujący legalność zatrudnienia cudzoziemców ujawnili obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie pracowali m.in. w budownictwie, a jeden z nich jako masażysta. Cudzoziemcy zostali zobowiązani do opuszczenia terytorium RP, a decyzję w sprawie pracodawców podejmie sąd.


W kwietniu bieżącego roku funkcjonariusze SG z Medyki przeprowadzili 4 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców. W wyniku działań ujawniono dziewięciu obywateli Ukrainy pracujących nielegalnie.

Siedmiu z nich wykonywało prace brukarskie w siedzibach dwóch przemyskich firm. Cudzoziemcy nie posiadali wymaganych zezwoleń na pracę, poza tym część z nich przebywała na terytorium RP na podstawie zezwoleń Małego Ruchu Granicznego (co nie uprawnia do wykonywania pracy).

Kolejny cudzoziemiec pracował w jednej z firm produkcyjnych w Przemyślu. W tym przypadku również, podstawą jego pobytu było zezwolenie MRG.

Z kolei inna kontrola doprowadziła do ujawnienia cudzoziemca, który pracował w jednym z przemyskich salonów masażu. Tam świadczył usługi związane z masażem relaksacyjnym i zdrowotnym.

Wszyscy cudzoziemcy którzy nie stosowali się do przepisów prawa związanych z wykonywaniem pracy otrzymali decyzje o zobowiązaniu do opuszczenia Polski z jednoczesnym zakazem wjazdu do krajów strefy Schengen na okres 6 miesięcy.

W stosunku do pracodawców, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu.

Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców to jedno z ustawowych zadań Straży Granicznej. W pierwszych czterech miesiącach 2019 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG przeprowadzili 94 takich kontroli. W wyniku działań skontrolowano ponad 2000 osób. 153 cudzoziemców pracowało nielegalnie, a w prawie 1000 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości po stronie pracodawców (niedopełnienie obowiązku polegającego na poinformowaniu Powiatowego Urzędu Pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca).

 

BiOSG

09-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)