REKLAMA
REKLAMA

Nowi funkcjonariusze w straży granicznej (FOTO)

W Komendzie Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu, 29-ciu nowo wcielonych do służby funkcjonariuszy SG uroczyście, w obecności kadry oddziału, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart oraz rodzin i najbliższych złożyło rotę ślubowania.

„…Ślubuję wiernie służyć Narodowi Polskiemu„ – to jeden z fragmentów roty ślubowania, który mocno wybrzmiał dzisiaj (5 lipca) z ust młodych adeptów SG podczas uroczystości. Na wydarzenie zaproszono rodziny i najbliższych nowych strażników granicznych. Obecna była również Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. Bieszczadzki Oddział SG reprezentowała kadra na czele z Komendantem – gen. bryg. SG Robertem Rogozem.

Każda uroczystość ślubowania ma wyjątkowa oprawę, a centralną rolę sprawują właśnie młodzi funkcjonariusze oraz sztandar oddziału, bo zwróceni w jego kierunku funkcjonariusze wypowiadają treść roty:

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Granicznej, ŚLUBUJĘ:

Służyć wiernie Narodowi Polskiemu, mając zawsze na względzie interes Państwa Polskiego,

Stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia,

Ściśle przestrzegać zasad Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i obowiązującego porządku prawnego oraz ofiarnie i sumiennie wykonywać powierzone mi zadania,

Przestrzegać dyscypliny służbowej,

Wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych,

Dochować tajemnic związanych ze służbą,

Strzec dobrego imienia służby, honoru i godności, a także przestrzegać zasad etyki funkcjonariusza Straży Granicznej”.

Do młodych strażników granicznych zwróciła się Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. W przemówieniu podkreśliła rolę rodziny i bliskich, których wychowanie i wsparcie ma kluczowe znaczenie w podejmowaniu decyzji o wstąpieniu w szeregi SG. Nawiązała również do szlachetnych tradycji formacji granicznych sięgających czasów odzyskiwania przez Polskę Niepodległości.

Komendant Oddziału w swoim wystąpieniu pogratulował młodym adeptom determinacji, a w konsekwencji sukcesu w wymagającym postępowaniu kwalifikacyjnym do służby. Zaznaczył, że służba w SG jest trudna, lecz daje ogromną satysfakcję. Dodał, iż zawsze należy pamiętać o słowach roty ślubowania, bo jej przesłanie motywuje i daje poczucie dumy. – Widzę w Was ogromny potencjał, jesteście przyszłością tej formacji – zakończył gen. bryg. SG Robert Rogoz.

Wszyscy nowo wcieleni funkcjonariusze są mieszkańcami Podkarpacia. Wśród nich jest 14 kobiet.

W najbliższych dniach wyruszą do ośrodka szkoleniowego SG w Lubaniu. Tam przejdą ok 8-miesięczne szkolenie, by następnie powrócić na Podkarpacie i rozpocząć służbę w tutejszych placówkach. Będą to głównie jednostki w których funkcjonują przejścia graniczne, przede wszystkim placówki SG w Lubaczowie, Korczowej i Medyce.

W 2019 roku Bieszczadzki Oddział SG planuje przyjąć do służby około 120 osób. Nabór prowadzony jest w sposób ciągły.

BiOSG

06-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)