REKLAMA
REKLAMA

Od dziś zerowy PIT dla młodych. Co warto wiedzieć?

SANOK/PODKARPACIE: Bez PIT dla młodych to nowa ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla tych, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Przepisy o uldze zaczynają obowiązywać od dziś i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.

Wszystkie osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą będą korzystać z tzw. zerowego PIT. Ulgą objęte będą przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.  Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarabiasz więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

– Dzięki podpisanej przez Pana Prezydenta ustawie młode osoby już od sierpnia tego roku nie będą musiały płacić podatku PIT. To bardzo ważna zmiana, która pozwoli lepiej zarabiać ponad 2 mln młodych osób. Dzięki temu, będą mogli łatwiej planować swoją przyszłość i nie wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy zagranicę. Wyższa pensja będzie z pewnością impulsem do rozwoju zawodowego ale również osobistego, np. decyzji o założeniu rodziny – powiedział minister finansów Marian Banaś.

Ile można zyskać?

W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT. Ci, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r. Tylko w tym roku limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ będzie ono obowiązywać przez 5 miesięcy. Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika). Warto jednak pamiętać, że nie zwalnia ona z zapłaty składek na ZUS i NFZ (jeśli jest się objętym ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym).

Źródło: Ministerstwo Finansów

Grafika: Ministerstwo Finansów

Zdjęcie poglądowe

 

 

 

 

 

01-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)