REKLAMA
REKLAMA

Panuje zgnilec amerykański pszczół. Wyznaczono kolejne obszary zapowietrzone

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Do naszej redakcji zgłosił się zaniepokojony mieszkaniec Załuża, z prośbą o wyjaśnienie sprawy, w związku z powieszonymi w jego miejscowości tabliczkami. Znajduje się na nich informacja: UWAGA! OBSZAR ZAPOWIETRZONY. ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ. Postanowiliśmy sprawdzić czego dotyczy dokładnie ten komunikat i czy niesie to jakieś zagrożenie w stosunku do ludzi?

Czym jest zgnilec amerykański? To wysoce zaraźliwa choroba bakteryjna czerwia. Gdy stężenie cukrów w jelicie prostym larwy obniży się poniżej 2,5%, kiełkują endospory i pojawiają się postacie wegetatywne (z stanu uśpienia przechodzą w tryb aktywny), eddospory bardzo szybko się mnożą uszkadzając ściany jelita w skutek czego larwa zamiera.
– Przyczyną spadku stężenia cukru w jelicie jest nadmierna ilość czerwiu, a brak pożytku. Ważna w tym wszystkim rola pszczelarza, aby odpowiednio dokarmiał pszczoły – informuje Stanisław Kaczor, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku.

Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy pszczelarz opróżnił ul, rośliny już przekwitły, zostały wykoszone, lub po prostu nie ma spadzi.

Jedyną metodą zwalczania choroby, jest likwidacja rodzin pszczelich poprzez ich spalenie. – Pszczoły są w sposób humanitarny zabijane, a następnie razem z ulem spalone – dodaje nasz rozmówca.

Problem z tą chorobą pojawił się w naszym powiecie we wrześniu 2017 roku. Wtedy też w gminie Bukowsko, odnotowano pierwsze ognisko choroby. Jednocześnie, w promieniu 6 km wyznacza się OBSZAR ZAPOWIETRZONY. Zamontowanie stosownych tablic, leży w obowiązku włodarza gminy, którego teren dotyczy.

Co to oznacza w praktyce?

– Na obszarze zapowietrzonym chorobą zakazuje się przemieszczania, bez zezwolenia rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do prac w pasiece. Organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół. Ponadto na obszarze zapowietrzonym chorobą nakazuje się posiadaczom zwierząt zgłaszanie miejsc, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną, jak również przegląd pasiek – wyjaśnia Stanisław Kaczor.

Tablice jakie pokazują się w kolejnych miejscowościach świadczą przede wszystkim o tym, że choroba błyskawicznie się rozprzestrzenia. I tak w lipcu 208 roku odnotowano kolejny przypadek na Białej Górze w Sanoku, a w czerwcu tego roku,  ogniska w Zahutyniu czy Postołowie (powiat leski). W sumie ponad 30 miejscowości w naszym powiecie. Pierwsze rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sanoku z 2017 roku dotyczyło: Bukowska, Karlikowa, Płonnej, Nadolan, Nagórzan, Nowotańca, Pobiedna, Tokarnii, Woli Piotrowej, Woli Sękowej, Wolicy, Zboiska w gminie Bukowsko, miejscowości Mokre w gminie Zagórz, oraz Wysoczan w gminie Komańcza. Kolejne z lipca 2018 roku uznawało teren miejscowości: Czerteż, Bykowce, Dębna, Liszna, Międzybrodzie, Mrzygłód, Płowce, Srogów Dolny, Stróże Małe, Sanoczek, Stróże Wielkie, Trepcza, Tyrawa Solna, Wujskie, Zabłotce w gminie Sanok, miejscowość Zahutyń w gminie Zagórz i teren miasta Sanoka.

Z racji tego, że w czerwcu tego roku odnotowano również przypadki zgnilca w powiecie brzozowskim, czy przemyskim, konieczne było wydanie rozporządzenia wojewody. Za teren zapowietrzony przyj eto miejscowości: Bykowce, Wujskie, Załuż, Stróże Wielkie w gminie Sanok. W Sanoku dzielnice Olchowce i Posada.  Zagórz, Zahutyń, Tarnawa Dolna, Poraż w gminie Zagórz. W sąsiednim powiecie leskim:  Lesko, Monasterzec, Postołów, Huzele, Łukawicę, Bezmiechowe Dolną i Jankowce.

– Co ważne podkreślenia. Zgnilec amerykański pszczół, nie jest to chorobą groźna, w żaden sposób dla człowieka – mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku.

Szczegółowe informacje w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 lipca 2016r. Poz. 1123.

red.

16-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)