REKLAMA
REKLAMA

Podkarpaccy Terytorialsi po pierwszym kursie podoficerskim. Zakończyła się „SONDA”

PODKARPACIE. W dniach 14 – 15 grudnia w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbył się ostatni etap szkolenia kończący kurs podoficerski „SONDA”. To bardzo ważny czas dla żołnierzy-ochotników, którzy aspirują do korpusu podoficerów młodszych.

Ale również ważna chwila dla pododdziałów brygady, ponieważ po pozytywnym zaliczeniu egzaminu i promocji na pierwszy stopień podoficerski, wszyscy żołnierze zostaną wyznaczeni na stanowiska dowódców sekcji w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych kolejno w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Historia naszych poprzedników – twórców Szkoły Niższych Dowódców Szarych Szeregów i Armii Krajowej zatoczyła koło. Teraz my kontynuujemy to co oni rozpoczęli” – podkreślił płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich Terytorialsów.

W dniach 14 – 15 grudnia br. na terenie Ośrodka Szkolenia Górskiego (OSG) w Trzciańcu odbył się egzamin końcowy dla uczestników I edycji kursu podoficerskiego „SONDA”. Za organizację szkolenia teoretycznego i praktyczne przygotowanie uczestników kursu odpowiedzialni byli instruktorzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.  Natomiast sprawdzian podsumowujący przeprowadziła komisja egzaminacyjna wystawiona przez Centrum Szkolenia WOT (CS WOT) z Torunia. Na sprawdzian stawiło się ponad 60 ochotników z 3.PBOT, 2.LBOT, 4.W-MBOT, 6.MBOT oraz 8.K-PBOT. Największą grupę reprezentowali podkarpaccy Terytorialsi, ponieważ kurs „SONDA” w brygadzie odbył się pierwszy raz.

W sobotni poranek wszyscy uczestnicy spotkali się na placu apelowym OSG w Trzciańcu. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedstawił organizację zajęć i warunki egzaminu. Następnie kandydaci z pełnym wyposażeniem zostali podzieleni na sekcje wg obowiązujących funkcji, w których działali przez kolejne dni. Do każdej grupy został wyznaczony instruktor z CS WOT, który oceniał umiejętności dowódcze sprawdzanych żołnierzy.

Na początku każda sekcja otrzymała rozkaz bojowy, w którym miała określone zadania do wykonania na pętli egzaminacyjnej. Wśród nich były zagadnienia z taktyki, działań nieregularnych, terenoznawstwa, rozpoznania, medycyny pola walki, łączności oraz organizacji systemu ognia. Po pierwszym dniu sprawdzianu żołnierze mieli za zadanie zorganizować bazę patrolową z bytowaniem w warunkach polowych. Egzaminatorzy z CS WOT na czas bytowania w godzinach nocnych przygotowali wiele ciekawych taktycznych niespodzianek, którymi nękali przyszłych podoficerów.

Projekt SONDA to kurs podoficerski, który wymaga pełnej koncentracji i wytężonej pracy. Aby zostać podoficerem Wojsk Obrony Terytorialnej kandydaci zrealizowali między innymi zajęcia teoretyczne na platformie e-learningowej oraz praktyczne w zakresie wiedzy taktycznej, ogniowej, a w szczególności z przywództwa wojskowego. Ponadto odbyli praktyki dowódcze. W czasie zajęć instruktorzy największy nacisk położyli na przygotowanie merytoryczne i metodyczne przyszłych dowódców oraz naukę kierowania i dowodzenia sekcją lekkiej piechoty.

Szkolenie było bardzo intensywne ale i przyjemne ponieważ kandydaci doskonale znali swój cel końcowy – powiedział starszy podoficer dowództwa 3. PBOT st. chor. sztab. Seweryn Ledwożyw.

****

Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że kurs jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn. Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej był kurs „AGRICOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu.

Zdjęcia: WOT

kpt. Witold SURA
rzecznik prasowy
3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
im. płk. Łukasza Cieplińskiego

19-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)