REKLAMA
REKLAMA

Pożar ciągnika i karambol. Strażacy w ćwiczebnych realiach (FOTORELACJA)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. W Niebieszczanach zorganizowano ćwiczenia jednostek OSP z terenu gminy Sanok, zainicjowane  przez KP PSP w Sanoku, ZOGm. ZOSP RP w Sanoku oraz OSP Niebieszczany. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współdziałania sił i środków PSP w Sanoku z siłami OSP z terenu gminy Sanok.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał dwa epizody. W pierwszym z nich strażacy mieli do opanowania pożar ciągnika, w którym doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w wyniku czego zapaliły się również baloty z sianem zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Sporym wyzwaniem było dostarczenie wody na dużą odległość(ok. 700 m) oraz bardzo trudny, górzysty teren.

W drugim zdarzeniu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, które dodatkowo uderzyły w samochód ciężarowy, będący w trakcie załadunku drewna na składzie przy drodze powiatowej. W pojazdach zostało uwięzionych kilka osób, które ratownicy musieli wydostać przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Dużym utrudnieniem było drewno (dłużyca) znajdujące się na rozbitych pojazdach.W trakcie akcji ratowniczej okazało się, że jeden z uczestników wypadku w szoku oddalił się w kierunku pobliskiego lasu, dodatkowo więc teren został przeszukany przez strażaków przy pomocy szybkiej trójki poszukiwawczej i patrolu na quadzie.

Oprócz działań gaśniczych duży nacisk kładziono na poprawne udzielanie pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w obydwu epizodach. Z pewnością utrudnieniem był również fakt, iż większość ćwiczeń odbywała się po zmroku.

– Ćwiczenia mogły odbyć się też dzięki pomocy Gminy Sanok, firmy Auto Złom Sancar , Mariuszowi Pondel oraz Andrzejowi Bobola. Dziękujemy również za wyrozumiałość mieszkańcom, po których polach przemieszczały się pojazdy strażackie oraz leśnikom za udostępnienie terenów do ćwiczeń. Dziękujemy wszystkim ćwiczącym za współpracę i miło spędzony czas i do następnego razu !!! – czytamy na profilu facebookowym OSP Niebieszczany.

SiŚ podczas ćwiczeń:

SLRr Ssangyong Rexton – PSP Sanok
GCBA 5/32 Scania – OSP Kostarowce
GBA 2,5/16 Star 266 – OSP Niebieszczany
GBA 2,5/16 Star 266 – OSP Pisarowce
GBA 2,5/16 Star 244 – OSP Wujskie
GBA 2,5/ 16 Star 244 – OSP Falejówka
GBA 2,5/ 16 Star 244 – OSP Mrzygłód
GBA 2,5/16 Star 200 – OSP Raczkowa
GBA 4/24 Steyr – OSP Markowce
GLM 8 Peugeot Boxer – OSP Strachocina
GLM 8 VW LT – OSP Dobra
SLRr Toyota Hilux – OSP Niebieszczany
Quad Yamaha Grizzly – OSP Niebieszczany
GBAM 2,5/16/8 Star 200 – OSP Pobiedno (gmina Bukowsko)

źródło: OSP Niebieszczany/Facebook
foto: OSP Niebieszczany/Facebook

 

22-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)