REKLAMA
REKLAMA

Progi punktowe szkół średnich. „Jedynka” bez pełnego naboru

SANOK / PODKARPACIE. Od 5 do 10 lipca absolwenci szkół podstawowych oraz gimnazjów mieli czas, aby złożyć oryginały świadectw w szkołach średnich, w których chcą kontynuować edukację. Jakim zainteresowaniem młodych ludzi cieszyły się placówki w Sanoku? Czy udało się przeprowadzić nabór na zaplanowanym poziomie? Sprawdźmy!

I Liceum Ogólnokształcące

– Mamy pełny nabór jeżeli chodzi o uczniów, którzy przyszli do nas po szkole podstawowej. Jest w sumie 6 oddziałów. Nie udało się utworzyć dodatkowego oddziału dla uczniów, którzy przychodzą do nas po gimnazjum. Ponad 30 osób nie dostarczyło oryginału świadectwa. W związku z tym zostanie utworzonych 5 oddziałów – informuje Robert Rybka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku. 

Próg punktowy, jeżeli chodzi o oddziały utworzone z uczniów po gimnazjach wyniósł 110 punktów. Po szkole podstawowej na fakultecie matematyka-geografia trzeba było uzyskać około 154 punkty. W przypadku fakultetu humanistycznego 103 punkty.

II Liceum Ogólnokształcące

– Uczniowie, którzy składali świadectwa w naszej szkole zazwyczaj zostali. Pojedyncze osoby w ostatniej chwili donosiły świadectwa. Co ważne udało się nam utworzyć planowaną liczbę oddziałów. Mamy 5 klas po szkole podstawowej oraz 5 klas po gimnazjum. Dużym zainteresowaniem cieszyła się dodatkowa klasa sportowa – mówi Marek Cycoń, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

Próg punktowy, podobnie jak w I LO, był zależny od profilu, jaki deklarowali uczniowie. W klasie matematycznej wyniósł on 149 punktów, a w klasie sportowej 107.

Zespół Szkół nr 1

– Generalnie nabór na kierunkach technik ekonomii i technik logistyki oceniam pozytywnie. Kilkunastopunktowe niższe progi uzyskaliśmy na kierunkach technik żywienia i gastronomii oraz technik hotelarstwa. Nabór mielibyśmy stuprocentowy, gdyby nie utworzone dodatkowe oddziały w liceach. Kilkanaście osób zmieniło swoją decyzję, co do kierunku nauczania. Cieszę się jednak, że Ci, którzy zostali, dokonali celowego wyboru – podkreśla Maria Pospolitak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku.

Kierunki dla uczniów po gimnazjum: technik logistyki – 32 osoby (próg punktowy 75), technik ekonomii – 27 (76), technik hotelarstwa – 26 (66), technik żywienia i gastronomii – 32 (69).

Kierunki dla uczniów po szkole podstawowej: technik logistyki – 26 osoby (próg punktowy 76), technik ekonomii – 30 (81), technik hotelarstwa – 26 (66), technik żywienia i gastronomii – 29 (67).

Zespół Szkół nr 2

– Ogólnie z naboru jesteśmy zadowoleni. W sumie otwieramy osiem dwuzawodowych oddziałów. Po trzy w technikach i po jednym w szkole branżowej. W technikach pozostały pojedyncze wolne miejsca. Więcej jest ich w szkole branżowej. Mam jednak nadzieję, że i one zapełnią się do końca sierpnia. Tak jak to miało miejsce w poprzednich latach. Z racji wolnych miejsc próg punktowy nie był potrzebny. Jest spora rozbieżność. Mamy uczniów, którzy zdobyli 40 punktów, ale też 168 punktów – zaznacza Jowita Nazarkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku.

Szkoła będzie kształcić w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik teleinformatyk oraz technik ochrony środowiska; technik-automatyk, technik elektronik oraz technik mechanik.

Zespół Szkół nr 3

– Najbardziej zadowoleni jesteśmy ze stabilizacji. Uczniowie, którzy składają u nas dokumenty, z reguły zostają. Jest to placówka pierwszego wyboru. Mamy pełny nabór jeżeli chodzi o klasy utworzone z uczniów, którzy ukończyli gimnazjum. Pozostały pojedyncze miejsca w klasach utworzonych po szkołach podstawowych. Jestem zadowolony, że prawie w 100% udało się nam nabór nakreślić i go osiągnąć – wyjaśnia Krzysztof Futyma, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Sanoku.

W szkole zostaje utworzonych w sumie po 7 klas (maksymalnie do jednej klasy może uczęszczać 32 osoby). Wspominany maksymalny nabór udało się przeprowadzić z uczniów, którzy ukończyli gimnazjum: technik informatyk 2,5 klasy (80 osób), technik mechatronik 1,5 klasy (48 osób), technik mechanik 1,5 klasy (48 osób), technik pojazdów samochodowych 1 klasa (32 osoby).

Pojedyncze miejsca pozostały w klasach utworzonych po szkole podstawowej, choć i tu udało się przeprowadzić maksymalny nabór do klas: technik informatyk – 3 klasy (96 osób) oraz technik mechanik – 1 klasa (32 osoby). W trzech klasach są wolne miejsca: technik pojazdów samochodowych – 1 klasa (29 osób), technik elektryk – 1 klasa (27 osób), technik mechatronik – 1 klasa (28 osób).

Zespół Szkół nr 5

W Zespole Szkół nr 5 planowano utworzyć po 3 oddziały w technikach i to zadanie zrealizowano. Potrzebne było jednak łączenie niektórych kierunków. Nie udało się natomiast utworzyć klas dla zawodów technik geodeta oraz technik obsługi turystycznej. Zarówno jeżeli chodzi o klasy tworzone po gimnazjach, jak i po szkole podstawowej.

– Doświadczenia z lat ubiegłych pozwalają wierzyć w to, że jeszcze w sierpniu dołączą do naszej szkoły uczniowie, szczególnie jeżeli chodzi o szkołę branżową. Ubolewam na tym, że nie udało się utworzyć klasy technik geodeta. Wydawało się nam, że to kierunek, którym będzie interesowanie. Ostatecznie utworzyliśmy tyle klas ile zakładaliśmy. Nie są to klasy 32-osbowe, ale także liczne – informuje Elżbieta Kokoszka, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku. 

W technikum dla uczniów, którzy ukończyli gimnazjum utworzono 3 klasy (technik usług fryzjerskich, technik budownictwa oraz łączona klasa technik żywienia i usług gastronomicznych z technikiem fotografii i multimediów). Udało się ponadto utworzyć w szkole branżowej 1 klasę fryzjer z monterem zabudowy i robót wykończeniowych. Dyrektor liczy ponadto, że uda się jeszcze stworzyć 1 lub 2 klasy wielozawodowe.

Podobnie utworzono trzy klasy w technikum dla uczniów, którzy ukończyli szkolę podstawową (technik usług fryzjerskich, technik fotografii i multimediów oraz łączona klasa technik żywienia i usług gastronomicznych z technikiem budownictwa. Utworzono ponadto jedną klasę wielozawodową w szkole branżowej. 

red. / mp


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wyniki matur w sanockich szkołach. Dyrektorzy komentują

11-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)