REKLAMA
REKLAMA

Propozycje nowych połączeń PKS. Z Sanoka do Mokrego, Lalina, Paszowej, Końskiego

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. 10 września w miejscowości Szczawne starosta sanocki Stanisław Chęć zorganizował spotkanie informacyjne odnośnie ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele powiatów Lesko i Brzozów oraz wójtowie gmin powiatu sanockiego, jak też gminy Dydnia i Olszanica.

Zostały omówione najważniejsze aspekty związane z wejściem w życie ww. ustawy.

– Obecni zaproponowali nowe połączenia komunikacyjne na terenie powiatu sanockiego. min. Mokre – Sanok. Pojawiły się również nowe rozwiązania komunikacyjne mające na celu połączenie sąsiednich powiatów i gmin, a to: Besko – Bzianka – Trześniów – Brzozów; Końskie – Mrzygłód – Sanok; Sanok – Lalin – Grabówka – Falejówka – Sanok; Paszowa – Rakowa – Sanok; Lesko –Sanok przez Łukawicę i Załuż – wyjaśnia Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Przedstawiciele samorządów wyrazili chęć zawarcia porozumień w celu utworzenia nowych linii komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej w powiatowych przewozach pasażerskich; zwracano uwagę na to, że także Urząd Marszałkowski woj. Podkarpackiego powinien szerzej włączyć się we współfinansowanie i organizację międzypowiatowych przewozów.

– Ustaliliśmy, że starostowie i wójtowie będą lobbować u marszałka województwa celem optymalizacji sieci połączeń oraz zaangażowaniem także jego środków – zaznacza starosta Chęć.

Dodajmy, że powiat od 2 września br. uruchomił już dwa połączenia: Sanok – Pastwiska – Odrzechowa i Sanok – Liszna. Na ten cel z budżetu powiatowego, do końca tego roku przeznaczono ponad 12 tys. zł, zaś wojewoda podkarpacki dotuje te trasy kwotą ponad 36 tys. zł.

– Apeluje do wójtów o aktywne włączenie się samych gmin, zainteresowanych uruchomieniem takich połączeń. Jak przewiduje Ustawa, możliwości aplikowania o dofinansowanie ze środków państwowych w kwocie 1zł/wozokilometr mają gminy, związki międzygminne, związki powiatowo – gminne, powiaty, związki powiatów, województwa (dokładniej Urzędy Marszałkowskie) – podkreśla Jan Wydrzyński, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu, w Starostwie Powiatowym w Sanoku. 

10 września br. wojewoda podkarpacki ogłosiła kolejny nabór wniosków w okresie od 12.09.2019 – 11.10.2019r na brakujące połączenia, z dofinansowaniem do końca 2019 roku.

– Kierowanie wszystkich oczekiwań ze strony gmin i ich mieszkańców do powiatów grozi tym, że szczupłe ich budżety nie wystarczą na pokrycie 10% własnego udziału w kosztach przewozów. Na powiatach ciąży jeszcze obowiązek modernizacji dróg, budowy wielu chodników i mostów, dofinansowanie szpitala, szkół średnich. Bywa, że okoliczne gminy mają większą swobodę finansową i mogą dołożyć się do szczytnego celu, jakim jest zabezpieczenie żywotnych potrzeb swoich mieszkańców. Tak już robi gmina Besko, która uruchomiła wewnątrzgminną komunikację nie oglądając się na powiat sanocki i pokrywa ze swoich środków dopłaty dla przewoźników. Niech ten przykład stanie się „zaraźliwym” i znajdzie naśladowców, zwłaszcza, że przewoźnik i gmina może uzyskać niemałe wsparcie od wojewody do każdego przejechanego kilometra – kończy naczelnik Wydrzyński.

Zdjęcie poglądowe / pixabay.com

 

12-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)