REKLAMA
REKLAMA

Rola instytucji kultury w rozwoju innowacyjnego społeczeństwa i współpracy

XIV edycja Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” dobiega końca. Od niedzieli Sanok nazywany jest „Zimową Stolicą Pianistyki”. To właśnie w naszym mieście przez ostatni tydzień odbywał się szereg koncertów, wykładów, warsztatów, gromadzących miłośników muzyki z różnych stron świata.

W piątek, 8 lutego 2019 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej zorganizowano konferencję naukową, której tematem była rola instytucji kultury w rozwoju innowacyjnego społeczeństwa i współpracy międzynarodowej. Konferencja została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, który osobiście przyjechał do Sanoka by wziąć udział w tym spotkaniu. Nie zabrakło też wielu znamienitych gości. Wśród prelegentów wystąpili m. in. zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Renata Całak, dyrektor
Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki, dyrektor Instytutu im. Adama Mickiewicza dr Krzysztof Olendzki. Obecni byli także zaproszeni goście: rektor doc. PWSZ dr Elżbieta Cipora, starosta sanocki Stanisław Chęć, burmistrz Tomasz Matuszewski wraz z zastępcą Pawłem Hydzikiem, a także organizatorzy MFP „Bieszczady bez granic” prof. Jarosław Drzewiecki i Janusz Ostrowski.

Podczas konferencji burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski powiedział:

– Przez ostatni tydzień mieszkańcy Sanoka uczestniczyli w koncertach XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez Granic”. Uważnie śledziłem to, co działo się w holu i na scenie Sanockiego Domu Kultury, codziennie też docierały do mnie pełne zachwytu reakcje widzów. Uważnie śledziłem także wszystko, co się działo w Państwowej Szkole Muzycznej. Konkurs dla młodych wirtuozów to doskonały pomysł, zasługujący na kontynuację. Dzięki niemu do miasta przyjeżdżają rodziny i nauczyciele młodych pianistów ze szkół muzycznych z całej Polski oraz z zagranicy. Sanok stał się miejscem spotkań utalentowanej młodzieży i wybitnych pedagogów. Miasto zaczyna żyć innym, ciekawszym rytmem. Aspekt promocyjny Forum jest, z perspektywy miasta, nie do przecenienia. Bardzo mi się podoba nazwa: Bieszczady bez granic. Dzięki muzycznemu projektowi, jakim jest Forum, raz w roku zapominamy, że na świecie są jakiekolwiek granice i cieszymy się, że odwiedza nas tak wielu gości. Dziękuję twórcom Forum Pianistycznego za przygotowanie i przeprowadzenie tak szeroko zakrojonego projektu. Chciałbym też podziękować wszystkim osobom i podmiotom, które udzieliły organizatorom – Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury – finansowego i logistycznego wsparcia. Każdy taki gest to wkład w rozwój kultury i umożliwienie dostępu do niej coraz większej liczbie osób.

materiały nadesłane

10-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)