REKLAMA
REKLAMA

Sanoccy terytorialsi na wschodniej granicy. Rusza DRAGON-19

PODKARPACIE. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP pk. DRAGON-19. Terytorialsi będą wykonywać wspólne zadania z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz współdziałać ze strażą graniczną.

DRAGON-19 jest największym tegorocznym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP i jednym z kluczowych ćwiczeń w tym roku na wschodniej flance NATO. W ćwiczeniu bierze udział około 18 tys. żołnierzy, w tym 15 tys. z Polski i 3 tys. z innych państw. Zasadnicza część manewrów zostanie przeprowadzona od 15 do 25 czerwca br. na głównych poligonach oraz poza nimi.

Nigdy wcześniej od powstania formacji zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej we wspólne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi nie było tak duże. W ćwiczeniu wezmą udział dwa pododdziały z podkarpackiej brygady. Żołnierze z sanockiego batalionu będą wykonywać zadania z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, a z niżańskiego z pododdziałami podhalańczyków. Do realizacji zadań terytorialsi z Podkarpacia będą wykorzystywać pojazdy terenowe, pojazdy typu quad oraz motocykle. Żołnierze będą wykorzystywać indywidualną broń i wyposażenie.

Zadania jakie będą realizować żołnierze WOT podczas ćwiczenia są wypadkową terytorialnego charakteru formacji. Poszczególne kompanie lekkiej piechoty będą operowały w stałych rejonach odpowiedzialności wspierając wojska operacyjne oraz jednostki z układu pozamilitarnego.

 

***

DRAGON jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Skala i założenia ćwiczenia są odpowiedzią na współczesne zagrożenia na arenie światowej.

***

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Misią Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT swój potencjał opiera na żołnierzach ochotnikach. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

Zdjęcia: DWOT

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
im. płk. Łukasza Cieplińskiego

14-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)