REKLAMA
REKLAMA

Sanocki chór św. Cecylii ma już 60 lat! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Jubileusz 60-lecia powstania świętował chór im. św. Cecylii działający przy Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jazusa w Sanoku. Uroczystości rozpoczęła msza święta. Przewodniczył ks. prałat Feliks Kwaśny, który blisko 40 lat temu pracował na posadzie i prowadził chór. Po mszy odbył się koncert.

Chór im. św. Cecylii

Jesienny wiatr 1958 roku przysłuchiwał się więc wieczorami kolędom, które już cieszyły się z narodzenia Pana. Z chórem liczącym wówczas 40 osób rozpoczął pracę pan Antoni Wojewoda, a akompaniował mu pan Benedykt Gajewski. Pierwsze Misterium Kolędowe odbyło się w okresie Bożego Narodzenia 1958 r. w tutejszym kościele – te słowa można wyczytać z pierwszych kart kroniki chóru im. św. Cecylii.

Parafialny chór im. Św. Cecylii powstał w 1958 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Gajeckiego. Jego założycielem był Antoni Wojewoda, który również objął obowiązki organisty parafialnego. W okresie świąt Bożego Narodzenia 1958 r. chór wystawił pierwsze misterium kolędowe, a następnie wraz z orkiestrą dętą wykonał, w czasie procesji Bożego Ciała, Responsoria ks. Eugeniusza Gruberskiego.

Od października 1960 r. przez okres sześciu miesięcy chórem kierował Bronisław Filipczak. Rok później prowadzenie chóru objął Eugeniusz Rakowski pochodzący z Mazowsza z okolic Płocka, który został równocześnie organistą tutejszej Parafii.

Chór w tym okresie przygotowywał pieśni kościelne, z którymi występował podczas uroczystości parafialnych – a szczególnie Świąt Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego.

W latach 1974-76 chór prowadził ówczesny proboszcz ks. Kazimierz Pyś, a na organach akompaniował Eugeniusz Rakowski.

W kolejnych latach, od 1976 do 1980 roku, chór prowadził katecheta parafialny ks. Feliks Kwaśny, zaś akompaniatorem pozostał pan organista Eugeniusz Rakowski.

W roku 1979 pan Eugeniusz Rakowski przeszedł na stanowisko organisty w Parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Na jego miejsce została przyjęta siostra zakonna Halina Nikodem, która akompaniowała chórowi, wykonując równocześnie pieśni solowe.

W roku 1981 urząd Proboszcza Parafii został powierzony ks. Kazimierzowi Pszonowi, który sprawował opiekę duchową nad chórem. Funkcję dyrygenta chóru objął pan Antoni Wojewoda, który po długoletniej przerwie powrócił na stanowisko organisty w parafii i obowiązki te pełnił nieprzerwanie do połowy roku 2008.

Od tego czasu zostały wprowadzone regularne próby dwa razy w tygodniu z przerwą wakacyjną. Okres od 1981 r. do dnia dzisiejszego odznacza się bardzo aktywną pracą chóru i jego rozkwitem. Chór z różnorodnym programem uczestniczy w uroczystościach kościelnych.

Przez wszystkie lata swojej działalności zespół wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą, brał udział w licznych konkursach i festiwalach muzycznych zdobywając nagrody i wyróżniania. W latach 2008 – 2012 chórem dyrygowała Elżbieta Przystasz, natomiast od września 2012 roku chór św. Cecylii prowadzi Łukasz Kot.

źródło: Red., Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku

foto: materiały nadesłane

22-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)