REKLAMA
ZS2 Zamek Lesko
PBS
REKLAMA

Sanocki muzyk z medalem biskupa

PRZEMYŚL / SANOK / TREPCZA. Sanocki muzyk i kompozytor Marek Dziok został uhonorowany przez Metropolitę Przemyskiego Arcybiskupa dr Adama Szala kościelnym medalem „Pro ecclesia premislensi” za zasługi na niwie muzyki organowej i sakralnej.

Od blisko już 25 lat pełni obowiązki organisty; najpierw krótko w Jurowcach, Olchowcach i w Strachocinie, a następnie nieprzerwanie od ponad 20 lat w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w podsanockiej Trepczy. Jest absolwentem sanockiej PSM, oraz Uniwersyteckich Studiów Wyższych o kierunku muzycznym, oraz kilku podyplomowych. Dał się poznać jako uzdolniony kompozytor i multiinstrumentalista. Jest autorem popularnej „Piosenki o Sanoku,” znanej i śpiewanej przez kolejne pokolenia młodych sanoczan. Marek Dziok jest również autorem hymnów szkolnych: SP 2 im. św. Kingi w Sanoku, SP 4 im. Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, oraz SP w Tarnawie Dolnej im. Wincentego Witosa. Średnie pokolenie pamięta zainicjowane przez niego w latach 90-tych XX wieku autorskie festiwale piosenki dziecięcej „Złota Nutka”. To na nich miały szanse zaistnieć muzycznie młode osoby obdarzone głosem i talentem muzycznym.

Każda z edycji festiwalu cieszyła się olbrzymią popularnością nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Zespół „Strefa ciszy”, w którym Marek grał wraz z przyjaciółmi z branży muzycznej, do tej pory jest wspominany z nostalgią. Złote czasy polskiego rocka lat 80-tych zapadły mocno w pamięci muzyka. Ich ślady odnaleźć można w wielu późniejszych kompozycjach i muzycznych inspiracjach.

Plac przy Papieskiej Barce był świadkiem wielu niezapomnianych koncertów charytatywnych i wydarzeń muzycznych animowanych przez Marka Dzioka.

Przypadek sprawił o podjęciu funkcji organisty. Swoją grą i śpiewem od ponad 20 lat tworzy piękno liturgii kościelnej. Jest autorem nowych pieśni religijnych min. związanych z pontyfikatem Papieża Polaka „Święty Janie Pawle”, czy też świętami patronalnymi w Trepczy „Wniebowzięta Panno Maryjo” oraz w kościele filialnym w Międzybrodziu „W Trójcy Świętej Tajemnicy”. Na uwagę zasługuje przepiękna kompozycja wzruszającego „Oratorium katyńskiego” napisana do słów Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Jest cenionym wychowawcą i autorytetem w dziedzinie kształcenia uzdolnionej muzycznie młodzieży. Wraz ze swoimi wychowankami z powodzeniem brał udział w festiwalach i przeglądach piosenki religijnej i dziecięcej. /Jarosław, Rzeszów, Kraków, Olecko, Konin, Szczecin, Zielona Góra, „Kryształowa Lira” w Ustroniu nad Wisłą, Lublin, Tomaszów Mazowiecki , Zamość… oraz w dalekim Saratowie /Rosja/. Sam był również organizatorem i wykonawcą koncertów
charytatywnych na rzecz potrzebujących dzieci. Ostatnio, wraz z ks. Piotrem podjął się przygotowania do Pierwszego letniego festiwalu piosenki i pieśni ewangelizacyjnej o roboczym tytule „Nowa pieśń w starej Trepczy”. Pracuje jako nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku. Jest kompozytorem wielu piosenek, autorem aranżacji oraz tekstów nie tylko dla dzieci.

 

 

nadesłane/pr/

24-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: