REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Gdzie ta ścieżka rowerowa? (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Niedawno przy ul. Lipińskiego w Sanoku pojawił się znak „droga dla rowerów”. Jego montaż w tym miejscu wzbudził zainteresowanie internautów, mieszkańców miasta. Postanowiliśmy sprawdzić zasadność zainstalowania znaku w tym miejscu.

Tomasz Sokołowski

Znak identyfikowany symbolem C-13 informuje o „drodze dla rowerów” i nakazuje kierującemu rowerem jednośladowym jazdę drogą dla rowerów. Pytanie tylko, gdzie ta ścieżka jest? Zastanawiali się nad tym internauci, którzy w mediach społecznościowych zwrócili uwagę na niezrozumiały dla nich znak.

W pierwszej kolejności, z pytaniem o zasadność zamontowania znaku w tym miejscu zwróciliśmy się do rzeszowskiego oddziału GDDKiA oraz do Urzędu Miasta w Sanoku. Ustawiony jest on bowiem na granicy pasa drogowego z terenem miejskim przy dworcu multimodalnym. Ku naszemu zdziwieniu, żadna z instytucji „nie przyznała się” do instalacji znaku.

Nie jest to znak ustawiony przez nas i nie znajduje się w pasie drogowym. Prawdopodobnie dotyczy terenu dworca PKS – mówi nam Bartosz Wysoki z GDDKiA oddział w Rzeszowie.

Z kolei z magistratu otrzymaliśmy obszerniejsze wyjaśnienie, choć odpowiedzi na pytanie, kto ustawiał znak, w nim nie ma. Ponadto, w rozmowie telefonicznej z naszym dziennikarzem, pracownik Zakładu Dróg Miejskich SPGK mówi wyraźnie, że ich służby nie montowały znaku „droga dla rowerów” przy ul. Lipińskiego.

Być może wyjątek z Prawa o Ruchu Drogowym – podpunkt nr 2 – rozjaśni sytuację – mówi Małgorzata Sienkiewicz-Woskowicz, kierownik Biura Burmistrza Miasta Sanoka podając następujący zapis dotyczący wskazanego podpunktu:

Prawo o Ruchu Drogowym

Art. 33.

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

Problem w tym, że na opisywanym odcinku ul. Lipińskiego obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Kontaktowaliśmy się również z Powiatowym Zarządem Dróg, choć była to próba skazana na niepowodzenie, ponieważ ul. Lipińskiego nie ma wiele wspólnego z drogami powiatowymi. Dyrektor Wojciech Naparła oczywiście potwierdził, że PZD nie ustawiało tego znaku.

EDYCJA:

Dzisiaj, po kilku dniach od rozpoczęcia realizacji interwencji otrzymaliśmy z miasta dodatkową odpowiedź, w której czytamy:

Znak jest ustawiony tak, by wskazywać na drogę dla rowerów prowadzącą do stacji rowerowej. Znak oraz stacja (parking) dla rowerów były uwzględnione w projekcie budowy dworca (oraz we wniosku o dofinansowanie projektu) – przekazuje Małgorzata Sienkiewicz-Woskowicz.

Faktycznie, znak został odwrócony. Teraz skierowany jest na teren dworca multimodalnego. Ścieżka prowadzi do stacji rowerowej, w której oprócz zadaszonych miejsc postojowych dla jednośladów zlokalizowano samoobsługowy serwis rowerowy. Niewykluczone, że znak obrócili wandale. Podobne sytuacje miały się zdarzać w innych częściach miasta. Taki przynajmniej otrzymaliśmy sygnał.

ZNAK PRZED OBRÓCENIEM (ZDJĘCIA Z DNIA: 9.07.2019)

ZNAK PO ODPOWIEDNIM NASTAWIENIU (ZDJĘCIA Z DNIA: 17.07.2019)

17-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)