REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Koncert z okazji Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Na scenie Zespół Artystyczny Wojska Polskiego (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. W miniony piątek w Sanockim Domu Kultury uroczyście obchodzono Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej.

 

W dniu 11.10.2019 r. odbyły się obchody Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej Województwa Podkarpackiego zorganizowane przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, Wojskową Komendę Uzupełnień w Sanoku oraz Burmistrza Miasta Sanoka.

101 lat temu – 27 października na mocy Tymczasowej Ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej powołane zostały okręgowe i powiatowe komendy uzupełnień, będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce. Na pamiątkę tego wydarzenia – zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 432/MON – 27 października został Świętem Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Ustanowienie tego święta miało na celu nadanie szczególnej rangi TOAW jako istotnemu ogniwu bezpieczeństwa państwa. Wzorem żołnierzy i pracowników z 1918 r. tę misję kontynuują współcześni żołnierze oraz członkowie korpusu służby cywilnej, którzy z honorem i zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania na rzecz Sił Zbrojnych RP.

Uroczystości objęte zostały honorowym patronatem przez Wojewodę Podkarpackiego p. dr Ewę LENIART. Gospodarzami uroczystości byli: Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk dr. inż. Marusz STOPA oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sanoku ppłk Dariusz BRZEŻAWSKI.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Sędzia Trybunału Stanu, członek rady legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów p. prof. Czesław KŁAK.

Święto TOAW był okazją do wręczenia patentów oficerskich, aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe, odznaczeń i wyróżnień. Jedną z nich była statuetka popiersie Gen. Władysława Sikorskiego wręczana po raz pierwszy zasłużonym na rzecz obronności i współpracy z WSzW w Rzeszowie żołnierzom, funkcjonariuszom służb mundurowych i przedstawicielom samorządu terytorialnego.

Pracownikiem Roku WSzW w Rzeszowie został st. informatyk p. Witold BARGIEL, który otrzymał statuetkę przechodnią z rąk ubiegłorocznego laureata p. Jarosław RADECKIEGO.

Szef WSzW w Rzeszowie płk dr inż. Mariusz STOPA złożył gratulacje żołnierzom oraz pracownikom terenowych organów administracji wojskowej. Podziękował jednostkom i służbom za wspólną działalność na rzecz obronności kraju. Przekazano także wyrazy uznania za wspieranie wojska w środowisku cywilnym dla wszystkich instytucji współpracujących z WSzW w Rzeszowie oraz WKU, które w swej działalności nie pozostają obojętne na potrzeby obronne państwa.

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani goście zostali zaproszeni na tradycyjny żołnierski poczęstunek.

Zaproszeni goście mogli zapoznać się z pkt promocyjnym i jego ofertą w zakresie różnych form służby wojskowej, który wystawiła Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sanoku oraz z uzbrojeniem i wyposażeniem przemyskiego 5 batalionu Strzelców Podhalańskich 21BSP.

Po żołnierskim poczęstunku odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Była to wielka uczta duchowa dla wszystkich zebranych gości.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sanoku ppłk Dariusz Brzeżawski, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie płk dr inż. Mariusz Stopa oraz Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski.

 

źródło: WSzW Rzeszów

foto: red./WSzW

14-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)