REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Ponad 8 tys. zł za grafikę Zdzisława Beksińskiego! Pieniądze trafią do WOŚP (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Kończą się aukcje Allegro dedykowane Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Licytacje zorganizował również Bieszczadzki Sztab WOŚP. Wiemy już, że pobito rekord jeśli chodzi o tę formę wspierania orkiestry w Sanoku. Grafika komputerowa mistrza Zdzisława Beksińskiego została sprzedana za 8150 zł! Absolutny rekord pobiły też dwa sztaby, które działały w Sanoku i okolicach.

Rekordową kwotę 8150 zł uzyskano za tę grafikę Zdzisława Beksińskiego

Ostateczną kwotę zaproponował użytkownik Allegro na zaledwie 8 sekund przed końcem aukcji! To najlepiej pokazuje jak dużym zainteresowań miłośników twórczości Zdzisława Beksińskiego cieszyła się rekordowa grafika.

Wspomniana kwota znacząco zasili konto Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP, który na ten moment zebrał około 83 tys. zł. Drugi ze sztabów działających podczas 27 finału na terenie Sanoka, ale także Bieszczadów (sztab nr 3713) zgarnął 79 654 zł. Razem daje to kwotę ponad 160 tys. złotych! To absolutny rekord w historii sanockich zbiórek WOŚP.

GRAFIKA*

Certyfikowana grafika podarowana przez Muzeum Historyczne w Sanoku, które posiada największą na świecie kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego, jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących współczesnych artystów. Wymiar: 33×48 cm.

Grafiką komputerową artysta zainteresował się końcem lat 90., co stanowiło swego rodzaju powrót do twórczości fotograficznej. Pierwsze realizacje uzyskane przy współpracy z komputerem w pewien sposób nawiązują do fotomontaży z lat 50. Po kilkudziesięciu latach Beksiński ponownie tworzył kompozycje – kolaże fotograficzne, korzystając z własnych oraz cudzych zdjęć – tym razem wprowadzanych w komputer przy pomocy skanera, następnie kompilowanych i przetwarzanych. Powstałe w ten sposób wizje zbliżone są do realizacji malarskich okresu fantastycznego, w których dominuje nierealna, metafizyczna przestrzeń budowana przy pomocy realistycznego światłocienia.

Drugim, obok pejzażu, motywem przewodnim prac komputerowych, jest przetworzona postać ludzka lub sama głowa. Dalece posunięta komputerowa modyfikacja najczęściej uniemożliwia zidentyfikowanie utrwalonego na wyjściowym zdjęciu modela.

Najlepszym uzasadnieniem wyboru kreacji artystycznej, jakim jest grafika komputerowa, są słowa samego artysty wypowiedziane w 1998 r.: Jest w tej pracy pewne odświeżenie umysłu, spojrzenie z zupełnie innej strony niż przy malowaniu. Bawiąc się tymi programami, mogę stworzyć sztuczną rzeczywistość pod dowolnym kątem i w cudzysłowie „sfotografować” ją, co będzie ostatecznym efektem kreacji.

Po pewnym czasie i ten sposób tworzenia kompozycji przestał mu wystarczać. Wciąż niezaspokojona potrzeba poszukiwania ciągle nowych rozwiązań plastycznych oraz sposobów ich realizowania skłoniła artystę do wprowadzenia do swych komputerowych eksperymentów klasycznego rysunku, stanowiącego punkt wyjścia późniejszych modyfikacji komputerowych. Uzyskana w ten sposób kompozycja jest tak mocno przetworzona, że w całości wywołuje wrażenie rysunku odręcznego. W rysunkach modyfikowanych komputerowo, gdzie główne motywy tematyczne pozostają bez zmian, przeważają czarno-białe realizacje.

Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r. Po skończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do rodzinnego miasta. Od 1959 r. do początku lat 70. XX wieku pracował jako plastyk w sanockiej fabryce autobusów „Autosan”, która powstała z warsztatu rzemieślniczego założonego przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty. W 1977 r. zdecydował się opuścić Sanok. Nastąpiło to po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Zamieszkał z rodziną w Warszawie.

Zdzisław Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Z tego dnia pochodzi też ostatni zapis w jego dzienniku, który prowadził codziennie od 1996 r. W dniu swojej śmierci zapisał m.in., że kończy prace nad kolejnym obrazem. Zgodnie z jego wolą pochowano go w Sanoku.

* opis z aukcji Allegro

foto: aukcja Allegro

31-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)