REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Rośnie liczba wyleczonych dzieci po salmonelli

SANOK / PODKARPACIE. Do sanockiego przedszkola nr 3, które wznowiło działalność po wykryciu salmonelli, wraca coraz więcej maluchów. Jak poinformował sanepid liczba dzieci zdrowych, lub tych, które mogą już uczęszczać do placówki wzrosła do 159.

PPIS w Sanoku informuje, że liczba dzieci, które wróciły lub mogą wrócić do przedszkola wynosi 159. Natomiast liczba dzieci chorych, które nie mogą jeszcze uczestniczyć w zajęciach jest w trakcie opracowania. Podajemy stan na dzień 28.11.2019, który będzie się zmieniał po otrzymaniu z Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE w Rzeszowie Pracownia w Sanoku kolejnych wyników badań – mówi Marta Żaczek, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku.

Przypomnijmy, że w wyniku przeprowadzonych badań mikrobiologicznych próbek żywnościowych pobranych w dniu 25.10.2019 r. w Samorządowym Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Sanoku, stwierdzono zakażenie pałeczkami Salmonella Enteritidis trzech posiłków serwowanych dzieciom:

  • sałatka jarzynowa,
  • surówka z marchwi i jabłka,
  • kawa inka z mlekiem.

Jak informował sanocki sanepid skala zachorowań była bardzo duża.

Zakażenie trzech potraw, w tym napoju kawa inka z mlekiem, wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że zawinił tu czynnik ludzki. Mogło dojść do wtórnego zanieczyszczenia posiłków. W czasie prowadzonych czynności kontrolnych ustalono nieprawidłowe postępowanie personelu podczas procesów produkcyjnych przygotowywanych potraw. Stwierdzono krzyżowanie się dróg „czystych” z częścią „brudną”, a także nie zachowanie zasad Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej przez personel – odpowiadała na pytania redakcji Marta Żaczek przed ponownym otwarciem placówki.

W dniu 20.11.2019 r. przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku przeprowadzili czynności kontrolne w Samorządowym Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Sanoku ul. Podgórze 26 oraz Oddziale przy ul. Kochanowskiego 2. W czasie kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości. Potwierdzono spełnienie warunków do ponownego uruchomienia przedszkola oraz po ocenie stanu personelu, który może wykonywać czynności w przedszkolu PPIS w Sanoku wyraził zgodę na wznowienie działalności przedszkola. Placówka była przygotowana na przyjęcie zdrowych dzieci. Wszystkie pomieszczenia i wyposażenie utrzymano w dobrym stanie higieniczno-sanitarnym. Finalnie w miniony poniedziałek 25 listopada przedszkole wznowiło działalność.

Przed tą datą stan dzieci zdrowych wynosił 120 osób. Przez tydzień wzrósł o niemal 40 maluchów.

Niestety, są jeszcze dzieci, które cały czas pozostają nosicielami salmonelli. One muszą pozostać w domach. Zgodnie z procedurą muszą też przejść szereg badań, jeśli te wykluczą zagrożenie przenoszenia zakażenia, będą mogły wrócić do placówki tak jak ich rówieśnicy. Proces ten jednak jest rozciągnięty w czasie.

29-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)