REKLAMA
REKLAMA

BYKOWCE: Upamiętnili zmarłych żołnierzy (ZDJĘCIA)

SANOK / BYKOWCE / PODKARPACIE. Przy pomniku poległych żołnierzy w Bykowcach zorganizowano uroczystości upamiętniające zmarłych w potyczce pomiędzy polskimi i niemieckimi oddziałami z 10 września 1039 roku. Śmierć poniosło wtedy sześciu żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Co roku, 10 września w Bykowcach odbywają się obchody rocznicowe, upamiętniające potyczkę oddziałów polskich i niemieckich w 1939 roku, podczas której śmierć poniosło sześciu żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora.

Podczas obrony posterunków gdy zabrakło amunicji, polscy żołnierze rozpoczęli odwrót, osłaniani ogniem karabinu maszynowego przez ppor. Mariana Zarembę. W trakcie walki został on ranny i po wyczerpaniu amunicji dostał się do niewoli.

Po brutalnym przesłuchaniu został przez niemieckiego oficera zastrzelony na drodze. Ciało zamordowanego ppor. Mariana Zaremby jeszcze długo leżało na szosie, bo Niemcy nie pozwolili go pochować. Wraz z ppor. Zarembą zginęło pięciu jego podkomendnych: szer. Ludwik Lisiak, szer. Ignacy Matuszczak, szer. Leon Piłat, szer. Leon Urbaniak i szer. NN. Wszyscy spoczywają na cmentarzu w Bykowcach.

Dzisiaj w Bykowcach, przy pomniku poległych żołnierzy odśpiewano hymn oraz złożono wieńce i kwiaty. Na grobach zapalono znicze.

Zobacz także: Tu jest nasze Westerplatte. Uroczystości patriotyczne w Bykowcach (FILM, ZDJĘCIA)

10-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)