REKLAMA
REKLAMA

Ciężka sytuacja w ośrodkach zdrowia, szpitalach. Apel europosłanki (VIDEO)

Ciężka sytuacja w ośrodkach zdrowia, szpitalach. Apel europosłanki (VIDEO)

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego (8 bm.) zaapelowała o natychmiastowe działania Komisji Europejskiej, które poprawią bardzo ciężką sytuację w ośrodkach opieki długoterminowej. Na przykładzie sygnałów, jakie płyną z Polski i Podkarpacia mówiła o brakach zabezpieczenia kadrowego, sprzętowego i finansowego w tych placówkach.

– W ośrodkach opieki długoterminowej przebywają miliony osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. 86% pracowników placówek opieki długoterminowej to kobiety, które bardzo często ze względu na niskie wynagrodzenie i braki kadrowe, pracują w kilku miejscach, co zwiększa ryzyko przeniesienia wirusa – mówiła poseł Łukacijewska.

foto: archiwum prywatne

Podkarpacka europosłanka doskonale zdając sobie sprawę, że organizacja służby zdrowia leży w kompetencji krajów członkowskich, podkreśliła jednocześnie, że w obecnej sytuacji poszczególne kraje nie są w stanie sobie poradzić z kryzysem i przeciążeniem systemu, jaki wywołała pandemia.

Komisja europejska przygotowuje obecnie strategię dla pracowników opieki zdrowotnej na 2021 r. Natomiast zdaniem Elżbiety Łukacijewskiej reakcje potrzebne są tu i teraz. – W trakcie konferencji prasowej (8 bm.) Premiera i Ministra Zdrowia usłyszeliśmy, że wszystko jest pod kontrolą, nie brakuje łóżek, respiratorów, personelu. Tymczasem to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu przedstawia zupełnie inny obraz. Dostaję coraz więcej sygnałów, chociażby z Sanoka, że pacjenci, również ci u których potwierdzony został COVID-19 odsyłani są do domu na kwarantannę i pozostawiani samym sobie. Pracownicy medyczni nie mają dostępu do szybkich 24 godzinnych testów, przez co wyłączeniu ulegają całe oddziały szpitalne – stwierdziła europosłanka.

Od 7 października wstrzymano przyjęcia do Poradni Chirurgii Ogólnej oraz Poradni Urazowo – Ortopedycznej w SPZOZ w Sanoku. Powyższa sytuacja związana jest z „sytuacją epidemiologiczną” , a nieoficjalnie wiadomo, że u jednego z anestezjologów sanockiego szpitala wykryto wirusa i zarówno on, jak i cześć personelu, a także pacjenci z którymi miał styczność, zmuszeni są do odbycia kwarantanny.

W związku z powyższymi sygnałami, Elżbieta Łukacijewska zwróciła się z pytaniami o zabezpieczenie medyczne w powiecie sanockim do pani Ewy Leniart – wojewody podkarpackiego i pana Stanisława Chęcia – starosty sanockiego.

materiały nadesłane

12-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)