REKLAMA
REKLAMA

Do Polski trafią szczepionki przeciw COVID-19. Premier: Będą dobrowolne (VIDEO)

Do Polski trafią szczepionki przeciw COVID-19. Premier: Będą dobrowolne (VIDEO)

POLSKA. Premier Mateusz Morawiecki poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, że Komisja Europejska ma podpisać umowę na dostawę szczepionek, które według firm farmaceutycznych posiadają 90 procent skuteczności. Polska będzie chciała zakupić około 20 milionów szczepionek na COVID-19. Przyjęcie szczepionki ma być dobrowolne.

124829330_385743939436808_7253627124106971261_ofoto: Krystian Maj / KPRM

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że w 2021 roku wyprodukuje nawet 1,3 miliarda dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Koncern działa we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Komisja Europejska zawarła umowę z firmą Pfizer na badania nad szczepionką, a w środę planowane jest podpisanie umowy na dostawę konkretnych szczepionek. W sierpniu przystąpiliśmy do podpisania tych umów, z 8 różnymi firmami, które pracują nad szczepionkami. (…) Już teraz pracujemy nad planem dystrybucji szczepionki. Do Polski może ona trafić za 3-4 miesiące – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji w KPRM.

W pierwszej kolejności szczepionka ma być przekazana do seniorów oraz służb medycznych i mundurowych, które wspierają realizację działań walki z koronawirusem. Jak wyjaśnił szef rządu, Polska będzie chciała zakupić około 20 milionów szczepionek na koronawirusa. Nasz kraj ma je otrzymać w tym samym czasie, co inne państwa UE. Jak zapewnia premier, przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne.

Komisja Europejska prowadzi prace dotyczące zakupu szczepionek przeciwko COVID-19. Od czerwca 2020 roku Rada Sterująca, w której Polska posiada swojego delegata, zajmuje się on negocjacjami w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 na podstawie porozumienia państw członkowskich UE. Negocjacje prowadzone są z producentami najbardziej obiecujących szczepionek w celu zapewnienia dostępu do ich wystarczającej ilości.

W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół, który decyduje o kwestiach zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 dla Polski. Dzięki umowom, Polska zapewniła sobie prawo do korzystania z szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji.

Chcę potwierdzić, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy równe prawo z innymi krajami UE do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji – wyjaśniał szef rządu.

Choć prace nad szczepionką przeciw COVID-19 niosą mają w założeniu ułatwić pokonanie koronawirusa, to premier zaznaczył, że nadal konieczne jest przestrzeganie obostrzeń. – Naszym celem jest powrót do normalności w życiu społecznym i gospodarczym. Szczepionka i dyscyplina to dwa skrzydła tego samego działania – zakomunikował Mateusz Morawiecki.

Proces negocjacyjny z firmami farmaceutycznymi

Proces negocjacyjny w sprawie zakupu szczepionek ma ściśle określony harmonogram.

  • Zanim zostanie wynegocjowana umowa zakupu z wyprzedzeniem (tzw. APA), zespół negocjacyjny prowadzi wstępne rozmowy z przedsiębiorstwem, aby dowiedzieć się, czy uzasadnione jest podjęcie szczegółowych negocjacji.
  • W przypadku osiągnięcia wspólnego porozumienia dotyczącego listy warunków, do przedsiębiorstwa wysyła się zaproszenie do składania ofert.
  • Przedsiębiorstwo musi następnie przedłożyć ofertę. APA zostaje zawarta, kiedy obie strony sfinalizują prace związane z umową. Jest to omawiane i uzgadniane z komitetem sterującym. Zawarcie APA wymaga zatwierdzenia przez Komisję. Jeżeli APA nakłada na państwa członkowskie obowiązek zakupu dawek szczepionki (nawet jeżeli w APA uwzględniono dodatkowe opcjonalne dawki), kraju UE mają 5 dni roboczych na powiadomienie, czy chcą zrezygnować.
  • Umowa zostaje podpisana tylko wtedy, gdy co najmniej cztery państwa członkowskie są gotowe do związania się umową. Jeżeli w APA przewiduje się jedynie możliwość zakupu przez państwa członkowskie dawek szczepionki w późniejszym terminie, Komisja może zatwierdzić i podpisać APA bezpośrednio z danym przedsiębiorstwem.
  • Państwa członkowskie mogą w późniejszym terminie zdecydować, czy skorzystać z tej możliwości. To kraje UE są odpowiedzialne za zakup szczepionek, gdy staną się one dostępne. Ilości zadeklarowanych szczepionek mogą być modyfikowane na podstawie specjalnej procedury, która umożliwia zrzeczenie się pewnej ilości szczepionek przez niektóre z państw na rzecz innych krajów biorących udział w umowie.
  • Dostępność szczepionek będzie możliwa jedynie po otrzymaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu przez Europejską Agencję Leków.

źródło: Red., KPRM / Twitter i Facebook, premier.gov.pl

10-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)