REKLAMA
REKLAMA

Fototapety – idealne rozwiązanie dla remontu kuchni

Remont kuchni własnymi rękami  – zadanie dość trudne, wymagające pewnego doświadczenia, umiejętności i znajomości technologii. Kolejny warunek dobrego remontu – posiadanie niezbędnych narzędzi oraz sprzętu. Podczas planowania remontu kuchni przeglądamy mnóstwo gotowych projektów i porównujemy rodzaje i cechy różnych materiałów dekoracyjnych. Na szczęście, na współczesnym rynku jest ich tak dużo, że nie musimy się martwić o nudny wygląd kuchni. W niniejszym artykule omówimy, jak można wykorzystać fototapety w kuchni.

Przygotowania do remontu kuchni

Od czego zacząć remont kuchni własnym rękami? Dla nowicjusza może to być najważniejsze pytanie. Renowacja kuchni zaczyna się od demontażu. Większe zmiany często uwzględniają także przebudowę wraz z przeniesieniem lub zburzeniem ściany, połączeniem kuchni z innym pomieszczeniem: z balkonem, salonem lub nawet sypialnią.

Demontujemy następujące elementy wnętrza:

●      okna i drzwi;

●       instalacje elektryczne, kanalizacyjne, wodociągowe i grzewcze;

●      materiały dekoracyjne ze ścian i sufitów;

●      wykładzinę podłogową.

Następny etap remontu kuchni – prace, polegające na montażu systemów inżynierskich, wylewaniu nowego jastrychu, tynkowaniu i szpachlowaniu. Jest to bardzo ważne, gdyż od jakości wykonania tych prac zależy wygląd i komfort odnowionej kuchni.

Prace tynkarskie i szpachlowe wykonywane są ze wstępnym przygotowaniem ścian, gdzie obowiązkowym etapem jest zagruntowanie powierzchni gruntem głęboko penetrującym. Technologia ta zapewnia wysoką przyczepność pomiędzy podłożem a lakierem nawierzchniowym. Tapeta doskonale przylega do zagruntowanych ścian.

Remont kuchni własnymi rękami – zdjęcia wnętrz

Odświeżenie kuchni własnymi rękami może być dosyć tanie, a wykonać je może nawet osoba o minimalnych umiejętnościach wykończeniowych, gdyż sprzyja temu ogromny wybór materiałów dekoracyjnych. Fototapety – bardzo prosty w użyciu, a zarazem praktyczny, długowieczny, estetyczny materiał dekoracyjny. Wykorzystanie fototapet odmienia mieszkanie, pozwala podkreślić indywidualny styl właściciela. Łącząc zadrukowane płótna ze zwykłymi tapetami, można uzyskać niepowtarzalny wygląd wnętrza przy minimalnych wydatkach.

Dekorowanie ścian za pomocą fototapet wygląda szczególnie atrakcyjnie. Fototapety można pięknie łączyć z innymi materiałami:

●      winylowymi tapetami z lakierem akrylowym, które są odporne na brud i wilgoć;

●      panelami z plastiku lub mfd;

●      tynkami dekoracyjnymi;

●      płytkami ceramicznymi;

●      sufitem napinanym.

Aby wnętrze kuchni z użyciem fototapet nie zepsuło wrażenia od całego mieszkania, swój pomysł trzeba najpierw zaprojektować. Projekt taki można stworzyć za pomocą darmowych programów komputerowych. Gotowy projekt pomoże uniknąć błędów jak doświadczonej ekipie remontowej, tak i osobie, która wykonuje taki remont po raz pierwszy.

 Jak wybrać tapety dla remontu w kuchni

Wnętrze z tapetą, która na całej ścianie przedstawia naturalny krajobraz, wodospad lub miasto nocą, sprzyja uspokojeniu, odprężeniu, a nawet poprawia trawienie. Jeśli właściciel mieszkania, planując remont w kuchni, skorzysta z naszych pomysłów i dobierze odpowiednią tapetę, wszyscy członkowie rodziny poczują się w tym pomieszczeniu komfortowo i przytulnie.

Porozmawiajmy teraz o zasadach wyboru fototapet:

 1. Jeśli pomieszczenie jest małe, wybierz tapetę powiększającą przestrzeń. Istnieją specjalne opcje, które tworzą iluzję przejścia w ścianie, jakby było kontynuacją długiego korytarza. Takie tapety optycznie powiększają kuchnię.

 2. Renowacja kuchni wymaga zastosowania praktycznych i trwałych wykończeń, ponieważ w pomieszczeniu zawsze występuje duża wilgotność, plamy tłuszczu, czasem sadza i dym. Fototapety powinny być łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu czystości, dlatego najlepiej kupić grube tapety winylowe na podkładzie papierowym lub flizelinowym. Cienka, ale trwała warstwa winylowa jest odporna na wilgoć, co ułatwia czyszczenie kuchni.

 3. Flizelina charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie, jest łatwa w obróbce, dobrze ukrywa drobne ubytki w ścianach.

 4. Fototapety na włóknie szklanym posiadają doskonałe właściwości użytkowe: nie wysychają, nie pękają, nie odkształcają się, nie obawiają się zmian temperatury.

 5. Cienkie płótna papierowe z niezabezpieczonym obrazem – opcja nieodpowiednia do kuchni. Maksymalny okres użytkowania takiej tapety wynosi 2-3 lata, po czym kuchnia, której renowacja wymagała tak dużo czasu i wysiłku, ponownie będzie potrzebować kosmetycznego remontu.

 Obrazy i motywy do kuchni

Możesz wybrać różne pomysły na kuchnię, najważniejsze jest to, żeby rysunek był odpowiedni. Obrazy trójwymiarowe kwiatów, warzyw i owoców oraz przyborów kuchennych są dziś bardzo popularne. Dzięki takiej fototapecie z powodzeniem można podzielić przestrzeń na strefy, oddzielając strefę roboczą kuchni od części jadalnej czy gościnnej.

We wnętrzu każdego pomieszczenia musi znajdować się element, na którym skupiona jest uwaga. W kuchni taką funkcję z powodzeniem może pełnić tapeta 3D, która urozmaici nawet najbardziej nudne i spokojne wnętrze. Popularne jest także używanie fototapety imitującej obecność przedmiotów, których w rzeczywistości nie ma w pomieszczeniu, jak na przykład: 

●      fałszywe okno;

●      półka z książkami lub naczyniami;

●      drzwi otwierające wyjście do parku lub na przestronny taras.

Ta technika projektowania przyczynia się do wizualnego ulepszenia przestrzeni kuchennej, dzięki czemu projekt wygląda przepięknie. Przy wykorzystaniu ujęć perspektywicznych (oddalające się pejzaże) bardzo ważne jest dokładne przemyślenie oświetlenia, które powinno wzmocnić efekt „korytarza”. Można postawić przed obrazem duże lustro.

Fototapety z samoprzylepną podstawą są często kupowane do wyklejania mebli kuchennych. Ta opcja pozwala na renowację starych mebli przy jednoczesnym oszczędzaniu pieniędzy. Dzięki samoprzylepnym fototapetom łatwo jest odświeżyć kuchnię bez większych wydatków na remont.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

15-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: