REKLAMA
REKLAMA

GRANICA: Podawali się za uchodźców

W Medyce strażnicy graniczni zatrzymali grupę Rosjan narodowości czeczeńskiej. Cudzoziemcy podawali się za uchodźców. Do kontroli przedstawili fałszywe dokumenty azylantów rzekomo wydane przez władze Austrii.

Cudzoziemcy zgłosili się do odprawy na wjazd do Polski (22 bm.) na przejściu granicznym w Medyce. Czworo z nich podróżowało autem, pozostali zamierzali przekroczyć granicę przez przejście piesze.

Cztery kobiety, mężczyzna i 11-latek to obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Wszyscy posiadali paszporty wydane przez władze Federacji Rosyjskiej. W trakcie kontroli cudzoziemcy podawali się za osoby ubiegające się o azyl w Austrii. Funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzający austriackie karty pobytu wydawane osobom będącym w procedurze uchodźczej, nabrali podejrzeń co do autentyczności dokumentów. Analiza przeprowadzona z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu potwierdziła fałszerstwa.

Wszyscy pełnoletni cudzoziemcy usłyszeli zarzuty posłużenia się fałszywymi dokumentami i usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy. Nie przyznali się do zarzucanych czynów i odmówili składania wyjaśnień. Fałszywe dokumenty zatrzymano a cudzoziemcom wydano decyzje o odmowie wjazdu i skierowano z powrotem na Ukrainę. Straż Graniczna skieruje do sądu akty oskarżenia.

W 2020 roku to trzeci przypadek próby wykorzystania fałszywych austriackich dokumentów wydawanych uchodźcom. Poprzednie zdarzenia ujawniono również na przejściu granicznym w Medyce (luty br.). Wtedy fałszywymi dokumentami posłużyło się trzech Rosjan podróżujących międzynarodowym pociągiem z Ukrainy.

BiOSG

24-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)