REKLAMA
REKLAMA

Intensywne szkolenie podkarpackich „Terytorialsów”

Weekend w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej to zapowiedź intensywnego szkolenia. Przez dwa dni na terenie Podkarpacia w miejscowościach, w których rozmieszczone są bataliony lekkiej piechoty szkoliło się będzie blisko 1,5 tysiąca „Terytorialsów”.

14.19.2019 – Trzcianiec. TSW 3PBOT. Egzamin SONDA. Fot. DWOT

Najbliższe dni tj. 22 i 23 lutego żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT spędzą na szkoleniu rotacyjnym w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) oraz na obiektach poligonowych. Będą to bardzo intensywne dwa dni szkoleniowe. Żołnierze odbędą strzelania bojowe w Nowej Dębie i Maleniskach. Zajęcia taktyczne pododdziały zrealizują w Nowej Dębie oraz w SRO niżańskiego, jarosławskiego i sanockiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Przedsięwzięcia związane z zarządzaniem kryzysowym przeprowadzi dowódca 323. kompanii miejscowości Tarnobrzeg. Podkarpaccy terytorialsi w tym roku kończą już trzeci etap szkolenia zgrywającego. Trzyletni cykl szkolenia żołnierzy – ochotników składa się z etapu szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

14.19.2019 – Trzcianiec. TSW 3PBOT. Egzamin SONDA. Fot. DWOT

Terytorialność wpisana w nazwę naszego rodzaju sił zbrojnych ma dla nas wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. W Wojskach Obrony Terytorialnej rozumiemy to jako przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z których się wywodzimy, które znamy „jak własną kieszeń”.

Terytorialność dla żołnierzy WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Żołnierze formacji mają świadomość tego, że w ten sposób wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości Polski.

14.19.2019 – Trzcianiec. TSW 3PBOT. Egzamin SONDA. Fot. DWOT

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

25.10.2019 – Lopuszka Wielka. TSW 3PBOT 34BLP. Cwiczenia obronne powiatu przeworskiego z udzialem NZPR, PSP, Lasow Panstwowych i Policji. Fot. DWOT

kpt. Witold SURA
rzecznik prasowy
3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
Zdjęcia: 3.PBOT

22-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)