REKLAMA
REKLAMA

Jak prawidłowo czyścić materiały obiciowe wodą

Chyba w każdym domu czy mieszkaniu, niezależnie od stylu wnętrza w nim królującego, znajduje się jakiś mebel obity materiałem- czy to kanapa, sofa, krzesło, łóżko, ławeczka – tkaniny tapicerskie tworzą bowiem ciepłą, przytulną atmosferę oraz stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Materiał taki ma jednak swój słaby punkt- jest podatny na zabrudzenia, dlatego musimy o niego szczególnie dbać i posiadać wiedzę, jak prawidłowo go czyścić.

Bezpieczne czyszczenie tkanin wodą

Choć na rynku dostępnych jest wiele preparatów chemicznych przeznaczonych do usuwania zabrudzeń różnego typu z tapicerki, niezależnie od tego, że wykazują dużą skuteczność radzenia sobie z plamami, często niszczą nasze meble poprzez odbarwienia lub osłabienia ich struktury. Nie warto więc ryzykować i lepiej skorzystać z pewnego, bezpiecznego i niezwykle taniego środka, który dostępny jest na wyciągnięcie ręki w każdym gospodarstwie domowym a mianowicie- chodzi tu o wodę. Można ją śmiało i bez obaw stosować w kontakcie ze wszystkimi rodzajami materiałów, czy to będzie bawełna, aksamit, welur czy skóra. Należy jednak robić to umiejętnie. Podpowiadamy więc, jak prawidłowo czyścić materiały obiciowe wodą.

tkaniny-obiciowe

detail of color fabric texture samples

Tkaniny dekoracyjne – Tkaniny obiciowe
https://www.tkaninydekoracyjne.com.pl

Na wstępie musimy określić co jest celem naszej pracy- czy jedynie odświeżenie materiału, czy też jego czyszczenie związane z widocznymi zabrudzeniami. W przypadku tego pierwszego, czyszczenie wodą jest niezwykle proste, jednak na wstępie należy pamiętać, by nie przesadzić z jej ilością. Najlepiej dozować płyn stopniowo, używając w tym celu miękkiej ściereczki. Jeśli użyjemy zbyt dużo wody, mogą powstać niechciane plamy lub zacieki. Niezwykle ważny jest wykonywany przez nas ruch- niewskazane jest wcieranie, gdyż po pierwsze zanieczyszczenia mogą wniknąć głębiej, po drugie możemy doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia tkanin. Wykonujemy więc delikatne ruchy po wierzchu tkaniny, zaczynając od jednego boku i przesuwając się stopniowo do przodu. Po wyczyszczeniu mebel należy osuszyć suchą, bawełnianą ściereczką a wilgotną powierzchnię pozostawić do samoczynnego, całkowitego wyschnięcia. Gdy wyschnie, tkaninę można delikatnie wyszczotkować aby podnieść jej włos.

Oczywiście dużo trudniej poradzić sobie, gdy chcemy usunąć powstałą nagle w trakcie użytkowania plamę. Kluczowa jest tu bowiem szybka reakcja, gdyż to od niej w dużej mierze zależy powodzenie naszych działań. Gdy zabrudzenie jest świeże, im szybsza reakcja, tym większe szanse na usunięcie plamy zanim wsiąknie w głąb tapicerki lub rozwinie się na boki. Czyszczenie najlepiej rozpocząć od brzegów danej plamy i kierować się ku jej środkowi. Dzięki temu plama nie będzie rozprzestrzeniać się dalej. Jeśli mamy do czynienia z naprawdę silnym zabrudzeniem, takim jak plama po czerwonym winie, soku z buraka, curry czy krwi, musimy sięgnąć po silniejszą broń- wodę destylowaną. Doskonale rozcieńczy ona pigment, i wydobędzie bród na zewnątrz.

Nowoczesne, łatwoczyszczące materiały obiciowe

Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, dzięki czemu na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór nowoczesnych tkanin obiciowych o specjalnych właściwościach. Tkaniny takie oprócz funkcji dekoracyjnych, są też niebywale funkcjonalne i łatwe w użytkowaniu, nie wspominając już o czyszczeniu. Podczas produkcji takich materiałów zastosowano specjalną technologię, gdzie włókna zostały dodatkowo zabezpieczone przez pokrycie ich cienką warstwą środka wzmacniającego oraz ograniczającego wnikanie w nie zabrudzeń- tzw. właściwości hydrofobowe, dzięki którym materiał nie wchłania rozlanych substancji lub apretura tkaniny. To wyjątkowa warstwa nanocząsteczek, które sprawiają, że tkanina jest chroniona przed zabrudzeniami, zyskuje odporność na promieniowanie UV, wytrzymałość na rozciąganie a także ścieralność.

To doskonała informacja zwłaszcza dla młodych rodziców oraz właścicieli domowych zwierząt. Mogą oni bez obaw zdecydować się na wymarzone meble, bez konieczności szybkiej ich wymiany z powodu zniszczeń ani na przykrywanie ich chociażby narzutą czy kocem, które uchronić miałyby je przed zabrudzeniami.

Tkaniny takie nie odbiegają wcale jakością czy wyglądem od tych tradycyjnych. Są miękkie, przyjemne w dotyku, elastyczne, dostępne w wielu wzorach i kolorach. Obecni producenci mebli w swojej ofercie posiadają łatwoczyszczące tkaniny i przeważnie każdy mebel można zamówić w wersji z obiciem z takiego właśnie nowoczesnego materiału.

Należy pamiętać także, że regularne czyszczenie i konserwacja tkanin obiciowych chroni je przed powstawaniem trwałych zabrudzeń, które znacznie trudniej zmyć, a także przedłuża ich żywotność oraz zapewnia świeży wygląd.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

24-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: