REKLAMA
REKLAMA

Kolejne szkoły zawieszają zajęcia. Jak jest w Sanoku?

SANOK / PODKARPACIE. Kolejne szkoły i przedszkola na Podkarpaciu zawieszają zajęcia. Niektóre placówki będą wyłączone na określony czas, inne przeszły w tryb zdalny lub hybrydowy. Są również jednostki, które po okresie kwarantanny wracają do normalnego funkcjonowania. Wszystko ma oczywiście związek z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez pandemię koronawirusa. Jak sytuacja przedstawia się w sanockich szkołach?

PODKARPACIE

W poniedziałek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o 12 szkołach i przedszkolach, w których ze względu na zagrożenie epidemiologiczne doszło do zawieszenia zajęć lub zmiany trybu nauczania. W niektórych przypadkach chodzi o pojedyncze klasy, w innych zamknięte na określony czas są całe placówki. Kilka jednostek powróciło dzisiaj do stacjonarnej formy nauczania.

W sporej części ograniczenia dotyczą placówek oświatowych z północnych terenów województwa. Do 20 września nieczynne będzie na przykład przedszkole w Rzeszowie, gdzie kwarantanną objęto 23 osoby (dzieci, rodzice, personel). Hybrydowy system nauczania wprowadzono z kolei w pojedynczych klasach ze szkół średnich w Leżajsku czy Przemyślu (pełna tabela poniżej).

Są również informacje o szkołach i przedszkolach, dla których poniedziałek (14 września) był pierwszym dniem wznowienia zajęć. Chodzi między innymi o trzy szkoły z powiatu leżajskiego, przedszkole w Głowience czy liceum z Przemyśla.

Kilka dni temu, w rozmowie z naszym dziennikarzem, Dorota Gibała, Rzecznik Prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie mówiła, że większość przypadków zawieszenia zajęć w szkołach związanych jest z izolacją lub kwarantanną, na której przebywają nauczyciele. Oczywiście, powód podjęcia decyzji o zamknięciu szkoły lub zmianie trybu nauczania, może być inny dla każdej z jednostek.

foto (4): poglądowe

SANOK

Od 1 września w grodzie Grzegorza wszystkie szkoły (miejskie i powiatowe) funkcjonują w trybie stacjonarnym.

Do tej pory w miejskich szkołach i przedszkolach nie mieliśmy do czynienia z sytuacjami, które mogłyby nieść ze sobą ryzyko rozprzestrzeniana się zakażeń koronawirusem. Wszystkie placówki działają na zasadzie nauczania stacjonarnego z zachowaniem reżimu sanitarnego – mówi Irena Penar, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Sanoka.

Szefowa miejskiego wydziału oświaty dodaje, że w każdej placówce opracowano zasady postępowania dla uczniów, nauczycieli i personelu. Dezynfekowane są ręce, ale również pomieszczenia czy sprzęt.

Podobne informacje przekazuje Agnieszka Kornecka-Mitadis, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Sanoku. We wszystkich szkołach średnich nauka odbywa się w tradycyjnej formie.

Od dyrektorów wiem, że młodzież świadomie podchodzi do obowiązków związanych z reżimem sanitarnym. Uczniowie stosują się do zaleceń – przekonuje Agnieszka Kornecka-Mitadis.

Według poniedziałkowego raportu w całym województwie podkarpackim odnotowano 37 nowych przypadków COVID-19. Co ważne, jak przekazuje wojewódzki sanepid, większość nowych przypadków w ostatnich tygodniach pochodzi z transmisji poziomej.

Liczba nowych przypadków stwierdzonych w województwie podkarpackim pochodzi z 15 powiatów (z wyjątkiem niżej opisanych ognisk w powiatach rzeszowskim i ropczycko-sędziszowskim) – są to pojedyncze przypadki z transmisji poziomej – zaznacza Dorota Gibała, Rzecznik Prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Ponadto na terenie województwa podkarpackiego wznowiono zajęcia stacjonarne w 15 placówkach:

– 3 szkołach na terenie powiatu leżajskiego (w Biedaczowie, Brzózie Królewskiej z filią w Maleniskach oraz w Opaleniskach)
– w Oddziale Przedszkolnym przy SP w Głowience (powiat krośnieński)
– 3 placówkach z powiatu jasielskiego (Oddział Przedszkolny w Wróblowej, Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach i Publicznej Szkole Podstawowej w Bieździedzy)
– Szkole Podstawowej w Kupnie (powiat kolbuszowski)
– IV LO w Przemyślu
– Przedszkolu Niepublicznym w Baranowie Sandomierskim (powiat tarnobrzeski)
– Szkole Podstawowej w Gliniku Górnym (powiat strzyżowski)
– 4 szkołach z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego (Szkoła Podstawowa w Wiercanach, Zespół Szkół w Iwierzycach, Szkoła Podstawowa w Bystrzycy, Szkoła Podstawowa w Nockowej)

źródło: Red., WSSE Rzeszów

15-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)