REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus a sytuacja na granicy państwa

Świat zmaga się z największym zagrożeniem od czasów II wojny, wokół komunikaty „zostań w domu”, a tymczasem kilkuset podkarpackich funkcjonariuszy Straży Granicznej, w pełnej mobilizacji nieprzerwanie służy państwu i społeczeństwu.

Tymczasowe zamknięcie od 15 marca br. większości przejść granicznych na granicy zewnętrznej UE w żadnym stopniu nie zwolniło polskiej Straży Granicznej z utrzymania czujności w ochronie granicy państwowej. Dodatkowo, nałożona została szeroko rozumiana profilaktyka epidemiczna, która jest tu restrykcyjnie egzekwowana. Oprócz standardowych działań strażnicy graniczni ściśle współpracują ze służbami sanitarnymi, straż pożarną oraz policją. Służby realizują czynności związane z rejestracją podróżnych, badaniem temperatury ciała oraz informowaniem o zasadach obowiązkowej kwarantanny.

DCIM100MEDIADJI_0107.JPG

Na Podkarpaciu, jednym czynnym przejściem granicznym jest przejście w Korczowej, gdzie skierowany został cały ruch osobowy i towarowy. W ciągu ostatniego tygodnia (23-27 marzec) funkcjonariusze odprawili tam łącznie ponad 35 tys. ob. Ukrainy wracających do swojego kraju. W ciągu doby przejście graniczne przekraczało także ponad 1200 samochodów osobowych i ciężarowych. Również, w ramach exodusu powrotu ob. Ukrainy do swojego kraju odprawiono ponad 5 tys. osób w specjalnie dla nich dedykowanych pociągach specjalnych.

Aktualnie, wszystkie siły i środki pozostają nadal w pełnej mobilizacji. Służby graniczne reagują elastycznie w zależności od panującej sytuacji związanej z ruchem granicznym. Aktualnie na przejściu granicznym w Korczowej odprawy odbywają się na bieżąco.

W ramach tymczasowego przywrócenia kontroli – na granicy ze Słowacją uruchomiono punkt kontroli w Barwinku. Tutaj nasi funkcjonariusze wspólnie z wojskiem, policją i służbami sanitarnymi całodobowo monitorują sytuację. Zabezpieczają także otwarte zazwyczaj punkty na polsko-słowackiej granicy.

Patrole SG zarówno na granicy z Ukrainą jak i Słowacją wzmacniają żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Oprócz kontroli ruchu granicznego (odprawy graniczne) głównym zadaniem SG jest ochrona granicy państwowej. Stąd nieustanie realizowane są patrole graniczne w terenie i inne działania zapewniające nienaruszalność granicy państwowej.

W tym ogromnym wyzwaniu bezcenne jest każde zaangażowanie, ale szczególnie tych funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na pierwszej linii – dokonujących odprawy, patrolujących granicę, kierowników zmian koordynujących działania i wszystkich dedykowanych do zadań związanych z zaistniałą sytuacją.

Zielona granica jest nieprzerwanie monitorowana. Od połowy marca, nie odnotowano tutaj procederu dot. nielegalnej migracji. Ostatni epizod miał miejsce 12 marca – wtedy na zielonej granicy zatrzymano 4 ob. Turcji.

Pandemia koronawirusa spowodowała, iż większość państw UE zamknęła swoje granice – stąd kryzys migracyjny w południowej Europie osłabł, a sytuacja migracyjna na polskich granicach stała się stabilna.

My służymy żeby chronić społeczeństwo, a Ty pomóż i ZOSTAŃ W DOMU!

źródło: BiOSG

01-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)