REKLAMA
REKLAMA

Młody muzyk wystąpi w finale międzynarodowego talent show!

Niebawem premierę będzie miał międzynarodowy program Wirtuozi V4+. Jest to talent show dla młodych twórców muzyki klasycznej z Polski, Czech, Węgier, Słowacji oraz Serbii. Z Polski zakwalifikował się m.in. młody akordeonista Dawid Siwiecki z Krzywego k. Sanoka (powiat brzozowski), uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

Od 27 listopada b.r. w TVP Kultura zadebiutuje pierwsza edycja popularnego na Węgrzech talent show muzyki klasycznej Wirtuozi V4 +, a w niej Dawid Siwiecki z Podkarpacia. Ponadto w programie wezmą udział młodzi artyści reprezentujący kraje Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polskę, Słowację, Węgry) oraz Serbię. W jury programu zobaczymy m.in. Alicję Węgorzewską – polską mezzosopranistkę, a w finałowym odcinku Maestro Placido Domingo.

Program Wirtuozi V4+ miał już 5 edycji lokalnych, emitowanych tylko na Węgrzech. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu widzów, organizatorzy postanowili rozszerzyć jego formułę na skalę międzynarodową, zapraszając do udziału uzdolnionych młodych ludzi z Czech, Polski, Słowacji, a także z Serbii.

W Wirtuozach V4+ zaprezentuje się czwórka wybitnie utalentowanych młodych ludzi z Polski: czternastoletni akordeonista Dawid Siwiecki, trzynastoletni Michał Korzeń grający na fortepianie, siedemnastoletni pianista Maciej Smolag oraz dziewięcioletnia Zarina Zaradna grająca na harfie.

– Muzyką interesowałem się od dziecka. Bardzo się ucieszyłem, gdy szkoła muzyczna powstała 5 kilometrów od mojego miejsca zamieszkania. Rozpocząłem w niej naukę w wieku 7 lat. Inspiracją dla mnie był mój dziadek, który też grał na akordeonie, więc wybrałem ten instrument przez niego. W szkole muzycznej uczęszczałem na kursy na akordeonie fortepianowym, ale ze względu na szerszy wybór możliwości rok temu przeszedłem na akordeon guzikow – mówi Dawid Siwiecki, uczestnik talent show Wirtuozi V4+.

Talent show poprowadzi para popularnych i zabawnych gospodarzy: niemiecki showman Thomas Gottschalk oraz polska aktorka i prezenterka Ida Nowakowska.

Program składa się z 4 odcinków finałowych, które wyemitowane zostaną w TVP Kultura w każdy piątek od godz. 19:00. Premiera już 27 listopada br.

– Misją programu jest wspieranie młodego pokolenia, które jest dumne z siebie, swoich wartości i kultury, które sprawia, że świat staje się lepszy. To jest ta generacja, która może pomóc aby ten region wysunął się na czołową pozycję w dziedzinie kultury w skali globalnej – mówi Mariann Peller, twórczyni i wieloletnia producentka programu Virtuosos na Węgrzech.

Od 27 listopada kanały telewizyjne ze wszystkich czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Polska, Słowacja, Czechy) oraz gościnnie Serbii wyemitują program Virtuosos V4+. Szacuje się, że obejrzy go nawet 70 mln widzów. Publiczność będzie mogła zapoznać się również z bogatą kulturą i unikalnymi tradycjami muzycznymi każdego uczestniczącego w projekcie kraju.

Dzięki owocnej współpracy i wysiłkom dyplomatycznym do programu dołączyły międzynarodowe gwiazdy: Gabriel Prokofiew, wnuk brytyjsko-rosyjskiego kompozytora i producenta Siergieja Prokofiewa; rosyjski skrzypek Maxim Vengerov; aktorka austriacko – węgierskiego pochodzenia Coco König oraz Maestro Plácido Domingo.

Wszyscy członkowie międzynarodowego stałego jury są szeroko rozpoznawalni w krajach swojego pochodzenia: Erika Miklósa to węgierska sopranistka koloraturowa, Alicja Węgorzewska to polska mezzosopranistka, Gabriela Bohacova – czeska dyrektorka festiwalu muzycznego oraz Piotr Valentovic – słowacki dyrygent. Serbię reprezentują naprzemiennie skrzypek Nemanja Radulovic i Silvana Grujic, dyrektor muzyczny serbskiej telewizji publicznej i pianistka.

– Przystąpiłem do tego konkursu, aby móc kupić profesjonalny akordeon, który jest kluczowy dla mojego muzycznego rozwoju. Moim marzeniem jest mieć własny akordeon. Chciałbym zostać profesjonalnym muzykiem – dodaje uczestnik Dawid Siwiecki.

Chociaż dla uczestników wyróżnieniem samym w sobie jest zakwalifikowanie się do tego programu, młodzi muzycy walczą o nagrodę pieniężną, którą przeznaczą na budowanie dalszej kariery. Program stwarza realną szansę na zrobienie ważnego kroku w ich rozwoju zawodowym.

– Wszyscy jesteśmy połączeni w tym regionie Europy sercem i duszą. Tutaj w programie, ekspresyjnym narzędziem tego połączenia jest klasyczna muzyka, kultura. Węgrzy, Słowacy, Czesi, Polacy i Serbowie – gramy w tym samym języku! – podsumowuje ideę programu jego węgierska producentka Mariann Peller.

materiały nadesłane

20-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)