REKLAMA
REKLAMA

Na granicy rekordy w odprawach. Próba korupcji. Nielegalni imigranci

Okres świąteczno-noworoczny dla funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG należał do najbardziej pracowitych w całym roku. Padły kolejne rekordy – tylko jednej doby odprawiono ponad 58 tys. osób i 9 tys. pojazdów. Zatrzymano mężczyznę usiłującego skorumpować funkcjonariusza, zatrzymano skradzione pojazdy, ujawniono fałszywe dokumenty, a na zielonej granicy zatrzymano nielegalnych imigrantów z Turcji.

W okresie przedświątecznym na podkarpackich przejściach granicznych padł rekord w liczbie odprawionych podróżnych oraz pojazdów. Kulminacja ruchu granicznego miała miejsce 21 oraz 22 grudnia 2019 r. Wówczas służby graniczne w ciągu doby odprawiły ponad 58 tysięcy osób oraz około 9 tys. pojazdów, podczas gdy w dni powszednie, granicę średnio przekracza około 36 tys. podróżnych.

Tak duże spiętrzenie ruchu granicznego było spowodowane przyjazdami obywateli Ukrainy do swojego kraju na święta, ale również robieniem w Polsce przedświątecznych zakupów. Dało się zauważyć też wzmożony ruch towarowy.

Dodatkowo w tym okresie ujawniono kilka prób wykorzystania fałszywych dokumentów. Na przykład, 27 grudnia na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano obywatela Wybrzeża Kości Słoniowej, który podczas kontroli przestawił fałszywy hiszpański dokument pobytowy. Pierwszego stycznia funkcjonariusze zatrzymali 36-letniego obywatelka Turcji, który na kierunku wjazdowym do Polski posłużył się podrobionym greckim dokumentem pobytowym. Zgodnie z procedurą, odmówiono im wjazdu do Polski i zawrócono z powrotem na Ukrainę.

Zdarzyły się także próby bezprawnego wywiezienia na Ukrainę dwóch samochodów. 23 grudnia w Medyce udaremniono wywóz zabytkowego Citroena z 1954 r. Kierowcą pojazdu był ob. Francji, który nie posiadał stosownych dokumentów. Dzień później w Korczowej zatrzymano BMW X5 z przerobionymi numerami VIN. Łącznie wartość obu pojazdów oszacowano na kwotę około 80 tys. zł.

Zatrzymano również cudzoziemca usiłującego skorumpować funkcjonariusza SG. Obywatel Mołdawii przeterminował czas pobytu w UE o ponad 50 dni. W ostatni dzień roku, w trakcie kontroli granicznej na przejściu granicznym w Medyce, 34-letni ob. Ukrainy usiłować wręczyć strażnikowi granicznemu 400 złotych łapówki. Chciał ominąć kolejkę do kontroli granicznej.

Mężczyzna został zatrzymany, usłyszał zarzuty łapownictwa czynnego.

Wymierzono mu karę pozbawiania wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, ukarano mandatem karnym oraz wydano decyzję zobowiązującą do powrotu wraz z rocznym zakazem wjazdu do państw UE.

Odnotowano również zdarzenia na tzw. zielonej granicy państwa. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w okolicach przejścia granicznego w Korczowej zatrzymano dwóch obywateli Turcji (19 l. i 22 l.). Obaj, granicę z Ukrainy do Polski przekroczyli pieszo. Podobne zdarzenie zanotowano 31 grudnia w okolicach m. Medyka. Tam granicę nielegalnie przekroczyło pięciu ob. Turcji. Dwóch z nich zatrzymano na granicy państwa, trzech pozostałych ustalono kilka godzin później na terenie woj. lubelskiego. Zatrzymano także Polaka, który organizował przerzut imigrantów.

Wszyscy cudzoziemcy zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.

BIOSG

03-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)