REKLAMA
REKLAMA

Na granicy rekordy w odprawach. Próba korupcji. Nielegalni imigranci

Okres świąteczno-noworoczny dla funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG należał do najbardziej pracowitych w całym roku. Padły kolejne rekordy – tylko jednej doby odprawiono ponad 58 tys. osób i 9 tys. pojazdów. Zatrzymano mężczyznę usiłującego skorumpować funkcjonariusza, zatrzymano skradzione pojazdy, ujawniono fałszywe dokumenty, a na zielonej granicy zatrzymano nielegalnych imigrantów z Turcji.

W okresie przedświątecznym na podkarpackich przejściach granicznych padł rekord w liczbie odprawionych podróżnych oraz pojazdów. Kulminacja ruchu granicznego miała miejsce 21 oraz 22 grudnia 2019 r. Wówczas służby graniczne w ciągu doby odprawiły ponad 58 tysięcy osób oraz około 9 tys. pojazdów, podczas gdy w dni powszednie, granicę średnio przekracza około 36 tys. podróżnych.

Tak duże spiętrzenie ruchu granicznego było spowodowane przyjazdami obywateli Ukrainy do swojego kraju na święta, ale również robieniem w Polsce przedświątecznych zakupów. Dało się zauważyć też wzmożony ruch towarowy.

Dodatkowo w tym okresie ujawniono kilka prób wykorzystania fałszywych dokumentów. Na przykład, 27 grudnia na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano obywatela Wybrzeża Kości Słoniowej, który podczas kontroli przestawił fałszywy hiszpański dokument pobytowy. Pierwszego stycznia funkcjonariusze zatrzymali 36-letniego obywatelka Turcji, który na kierunku wjazdowym do Polski posłużył się podrobionym greckim dokumentem pobytowym. Zgodnie z procedurą, odmówiono im wjazdu do Polski i zawrócono z powrotem na Ukrainę.

Zdarzyły się także próby bezprawnego wywiezienia na Ukrainę dwóch samochodów. 23 grudnia w Medyce udaremniono wywóz zabytkowego Citroena z 1954 r. Kierowcą pojazdu był ob. Francji, który nie posiadał stosownych dokumentów. Dzień później w Korczowej zatrzymano BMW X5 z przerobionymi numerami VIN. Łącznie wartość obu pojazdów oszacowano na kwotę około 80 tys. zł.

Zatrzymano również cudzoziemca usiłującego skorumpować funkcjonariusza SG. Obywatel Mołdawii przeterminował czas pobytu w UE o ponad 50 dni. W ostatni dzień roku, w trakcie kontroli granicznej na przejściu granicznym w Medyce, 34-letni ob. Ukrainy usiłować wręczyć strażnikowi granicznemu 400 złotych łapówki. Chciał ominąć kolejkę do kontroli granicznej.

Mężczyzna został zatrzymany, usłyszał zarzuty łapownictwa czynnego.

Wymierzono mu karę pozbawiania wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, ukarano mandatem karnym oraz wydano decyzję zobowiązującą do powrotu wraz z rocznym zakazem wjazdu do państw UE.

Odnotowano również zdarzenia na tzw. zielonej granicy państwa. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w okolicach przejścia granicznego w Korczowej zatrzymano dwóch obywateli Turcji (19 l. i 22 l.). Obaj, granicę z Ukrainy do Polski przekroczyli pieszo. Podobne zdarzenie zanotowano 31 grudnia w okolicach m. Medyka. Tam granicę nielegalnie przekroczyło pięciu ob. Turcji. Dwóch z nich zatrzymano na granicy państwa, trzech pozostałych ustalono kilka godzin później na terenie woj. lubelskiego. Zatrzymano także Polaka, który organizował przerzut imigrantów.

Wszyscy cudzoziemcy zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.

BIOSG

03-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)